Nizozemska uvodi kontrole kopnenih granica i za putnike iz zemalja Šengena

Kontrole će trajati šest mjeseci, što je dio šireg plana za suzbijanje ilegalnih migracija koje je predložila nizozemska desničarska koalicija.

Kontrole će trajati šest mjeseci (REUTERS/Wolfgang Rattay)

Nizozemska namjerava od 9. decembra uvesti kontrolu na svojim kopnenim granicama za putnike iz svih zemalja Evropske unije, koje su u šengenskoj zoni, kao i za neke strance koji avionom putuju u Nizozemsku iz zemalja potpisnica Šengenskog sporazuma, saopštilo je Nizozemsko ministarstvo za migracije, prenosi Tanjug.

Kontrole će trajati šest mjeseci, što je dio šireg plana za suzbijanje ilegalnih migracija koje je predložila nizozemska desničarska koalicija predvođena nacionalističkom, antimuslimanskom strankom PVV Geerta Wildersa.

Kako navodi agencija Reuters, ta odluka nizozemskih vlasti prati sličnu odluku donesenu u susjednoj Njemačkoj.

Njemačka od septembra uvela kontrole

Njemačka je od 16. septembra uvela privremene granične kontrole na svim kopnenim granicama zemlje kako bi se obuzdale ilegalne migracije, kako je najavila ministrica unutrašnjih poslova te zemlje.

Mjere su se uvele uz konsultacije s glavnom opozicijskom strankom Kršćansko-demokratskom unijom, nakon što je migrant sirijskog porijekla nožem ubio tri, a ranio osam osoba u gradu Solingenu.

“Naredila sam pooštravanje kopnenih kontrola i već obavijestila Evropsku uniju. Ovo će poslužiti za daljnje ograničavanje neregularnih migracija i zaštitu od akutnih opasnosti koje predstavljaju islamistički teror i ozbiljan kriminal. Činimo sve što možemo da zaštitimo ljude u našoj zemlji”, rekla je ministrica Nancy Faeser.

Čelnik opozicijske Kršćansko-demokratske unije Friedrich Merz rekao je da nisu spremni na planirane razgovore s vladajućom koalicijom o problemu prekomjerene migracije dok ne dobiju pismeno jamstvo o odbijanju nelegalnih migranata s njemačkih granica.

“Sveobuhvatni propisi znače – da u osnovi svima onima koji nemaju boravišnu dozvolu više neće biti odobren ulazak u Saveznu Republiku Njemačku. Prije svega – ne – onima koji podnose zahtjev za azil. Prema Dablinskom sistemu, zahtjevi za azil moraju biti dostavljeni u zemlji prvog ulaska. Ovo će imati značajne implikacije za EU, svjesni smo toga”, rekao je.

Izvor: Agencije

Reklama