Kvadrokopter – izraelski leteći snajper koji lovi Palestince u sjevernoj Gazi
Palestinski mediji i stanovnici ovog područja navode da okupacijska vojska koristi ove dronove tokom svoje vojne operacije na sjeveru „u svrhu snimanja, pucanja i bacanja bombi na stanovnike.
Novi ubica kojeg izraelska okupacijska vojska intenzivno koristi prilikom progona Palestinaca po ulicama i uskim prolazima kampa Jabalija i obližnjih područja tokom mjesec dana genocidnog rata i etničkog čišćenja u sjevernom dijelu Pojasa Gaze su dronovi kvadrokopteri.
Palestinski mediji i stanovnici ovog područja navode da okupacijska vojska koristi ove dronove tokom svoje tekuće vojne operacije na sjeveru „u svrhu snimanja, pucanja i bacanja bombi na stanovnike, kao i za izdavanje naredbi Palestincima za evakuaciju i pooštravanje opsade“.
Nastavite čitati
list of 3 itemsIzrael koristi tehnologiju prepoznavanja lica za hapšenja i likvidaciju
Gaza bez energenata: Drveni ugalj tražen, solarni paneli za dopunu telefona
Ti dronovi ubili su i ranili desetke Palestinaca, prema medicinskim izvorima.
Okupacijska vojska je 5. oktobra počela neviđeno bombardiranje sjevernog Pojasa Gaze, a dan poslije pokrenula kopnenu invaziju pod izgovorom „sprečavanja pokreta Hamas da povrati svoju snagu“, dok Palestinci kažu da Izrael želi okupaciju ovog područja i protjerivanje njegovih stanovnika.
Robotizirani vojnik
Od 7. oktobra 2023. godine, izraelska vojska je proširila upotrebu ovih dronova, pretvarajući ih iz alata za snimanje i nadzor u smrtonosno i iznenađujuće oružje koje učestvuje u terenskim pogubljenjima Palestinaca izravno ih ciljajući mecima i eksplozivnim bombama.
Ove dronove, koji se jasno vide iznad Pojasa Gaze, vojska sada koristi kao robotizirane vojnike koji izvršavaju naredbe sa daljine, i to u svrhu praćenja Palestinaca, izdavanja naredbi i pucanja u njih snajperskim metodama s ciljem pogubljenja.
Kvadrokopteri su mali dronovi kojima se upravlja na daljinski, a okupacijska vojska ih koristi za razne obavještajne i vojne operacije.
Kada je riječ o obavještajnom aspektu, ovi dronovi imaju različite specifikacije jer izvode mnoge operacije, poput praćenja, nadgledanja, traganja za statičnim i pokretnim ciljevima, budući da su opremljeni kamerama visoke rezolucije.
Kada je riječ o vojnom aspektu, ovaj dron je opremljen softverom i mehanizmima koji mu omogućavaju da puca i baca bombe na ciljeve, što ga čini smrtonosnim oružjem koje vojska koristi za istrebljenje Palestinaca.
Ubijanje i ranjavanje
Palestinski mladić Hosni Hijazi doživio je traumatično iskustvo sa svojim bratom Mohamadom kada ih je progonio izraelski kvadrokopter u kampu Jabalija prije otprilike dvije sedmice.
Hijazi je za agenciju Anadolija ispričao da ih je dron uočio kada su krenuli da obiđu porodičnu kuću te je počeo intenzivno pucati prema njima.
Pokušali su pronaći zaklon među ruševinama kuća, dodao je, ali je dron nastavio da ih prati sve dok jedan metak nije pogodio njegovog brata Mohamada, usmrtivši ga na licu mjesta.
Hijazi ističe da nije uspio izvući tijelo svog brata ni tada ni kasnije zbog opasnosti i potpune kontrole dronova nad tim područjem.
Ovaj palestinski mladić je čudom preživio napad drona, skrivajući se u jednoj od porušenih kuća sve dok nije pala noć, kada je uspio da se neprimijećen kreće kroz ruševine dok nije stigao do sigurnijeg mjesta, kako je rekao.
Raznovrsne bombe
Nekoliko Palestinaca je podijelilo svoja iskustva s izraelskim kvadrokopterima, koji tokom vojnih operacija u sjevernoj Gazi bacaju razne vrste bombi na ulice i kuće.
Amjad al-Mahlawi, koji živi u kvartu Al-Saftawi na zapadu Jabalije, kaže: „Dronovi ne prestaju bacati zvučne, eksplozivne i dimne bombe na nas“ te dodaje: „Bacaju bombe više puta dnevno, pri čemu ubiju ili rane svakog ko im se nađe na putu.“
Pored toga, bombe uzrokuju veliku štetu na mjestu gdje padnu, a ponekad i požare koje je nemoguće ugasiti zbog teške sigurnosne situacije.
Detalje o istom iskustvu prenosi i Palestinka Tala Awdeh, koja živi u kvartu Sheikh Radwan na sjeveru grada Gaze. Kaže da su prije nekoliko dana izraelski dronovi bacili zapaljive bombe na zadnji sprat zgrade u kojoj žive.
Nastavlja: „Uspjeli smo ugasiti vatru prije nego što se proširila. Da nije bilo Božije milosti, zahvatila bi cijelu zgradu i svi bismo bili mrtvi.“
Opisuje dronove kao „veoma smrtonosno oružje“, napominjući da se „intenzivno koriste u vojnoj operaciji u Jabaliji za ubijanje ljudi, zastrašivanje i prisiljavanje da se iseljavaju, prema onome što mi je rekao jedan stanovnik tog područja“, rekla je Tala.
Naredbe i upozorenja
Izraelska vojska koristi kvadrokoptere koji imaju ugrađene zvučnike za izdavanje naredbi i upozorenja Palestincima da se iseljavaju iz svojih domova i skloništa za raseljene u Jabaliji i njenoj okolini.
Palestinski mladić Raouf Mousa, koji je sa svojom porodicom raseljen u gradu Khalifa bin Hamad u blizini Beit Lahiye, rekao je: „Napustili smo sklonište za raseljene nakon što je kvadrokopter stigao do njeg i uputio naredbu da idemo, prijeteći nam bacanjem bombe i ubijanjem ako ne postupimo po naređenju.“
U razgovoru s Anadolijom, spomenuo je da je „ovo iskustvo bilo zastrašujuće, a glas iz zvučnika jeziv jer je izraelski vojnik koji se obraćao preko tog zvučnika koristio prijeteći ton kako bi zastrašio ljude i prisilo ih na raseljavanje“.
Opisujući svoja iskustva sa kvadrokopterima tokom rata istrebljenja, rekao je: „Vrlo su okrutni i najubojitije su oružje protiv nas od početka rata.“
Ističe da „okupacijska vojska intenzivno koristi ove dronove u ovoj i u prethodnim operacijama jer obavljaju zadatke i praćenja i napada, precizno pogađajući civile“.
Uz američku podršku, od 7. oktobra 2023. godine Izrael vodi rat protiv Gaze, u kojem je ubijeno i ranjeno oko 146.000 Palestinaca, većinom djece i žena, a više od 10.000 je nestalih. Pored toga, uzrokovao je ogromna razaranja i glad, koja je odnijela živote na desetke djece i starijih osoba, što predstavlja jednu od najgorih humanitarnih katastrofa na svijetu.