Izraelski ratovi u Gazi i Libanu teme arapsko-islamskog samita u Saudijskoj Arabiji

Palestinski predsjednik Mahmoud Abbas i libanski premijer Najib Mikati su među onima koji će prisustvovati sastanku u Rijadu.

Saudijski ministar vanjskih poslova princ Faisal bin Farhan al-Saud pozdravlja palestinskog premijera Mohammada Mustafu uoči sastanka ministara vanjskih poslova OIC-a i Arapske lige u Rijadu, 10. novembra 2024. [Saudijska novinska agencija/AFP]

Arapski i muslimanski čelnici planiraju održati samit u Saudijskoj Arabiji, koji će se fokusirati na razorne ratove Izraela u Gazi i Libanu, prema saudijskim državnim medijima.

Saudijsko ministarstvo vanjskih poslova najavilo je samit krajem oktobra tokom prvog sastanka “međunarodnog saveza”, koji se zalaže za dvodržavno rješenje izraelsko-palestinskog sukoba.

U izvještaju Saudijske novinske agencije navodi se da je izraelska “agresija” u Gazi i Libanu “primorala arapske i islamske vođe da poduzmu hitne mjere”.

“Ključni prioriteti [za samit] uključuju zaustavljanje agresije, zaštitu civila, pružanje potpore palestinskom i libanskom narodu, ujedinjenje stavova i vršenje pritiska na međunarodnu zajednicu da poduzme odlučne korake kako bi okončala napade i uspostavila trajni mir i stabilnost u regiji”, dodaje se.

Lideri muslimanskih zemalja

Saudijski državni kanal Al Ekhbariya emitirao je snimak nigerijskog predsjednika Bole Tinubua i libanskog premijera Najiba Mikatija kako slijeću u Rijad na samit u nedjelju navečer.

Palestinski predsjednik Mahmoud Abbas i pakistanski premijer Shehbaz Sharif su među onima koji bi trebali prisustvovati.

Iranski predsjednik Masoud Pezeshkian neće sudjelovati zbog hitnih “izvršnih pitanja”, rekli su zvaničnici. Ali u telefonskom razgovoru sa saudijskim prijestolonasljednikom Mohammedom bin Salmanom Pezeshkian je rekao da će prvi potpredsjednik Irana Mohammad Reza Aref prisustvovati samitu.

Na sastanku u novembru 2023. pojavio se tadašnji iranski predsjednik Ebrahim Raisi.

Osuda izraelske akcije u Gazi

Samit dolazi godinu dana nakon sličnog skupa Arapske lige sa sjedištem u Kairu i Organizacije islamske saradnje (OIC) sa sjedištem u Džedi održanog u Rijadu, tokom kojeg su čelnici osudili izraelske akcije u Gazi kao “barbarske”. Međutim, nisu se uspjeli dogovoriti o akciji protiv Izraela uprkos pozivima da prekinu ekonomske i diplomatske veze s njim.

OIC od 57 članica i Arapska liga od 22 članice uključuju zemlje koje priznaju Izrael i one koje se čvrsto protive njegovoj regionalnoj integraciji. Na prošlogodišnjem samitu u Rijadu došlo je do neslaganja o mjerama poput prekida ekonomskih i diplomatskih veza s Izraelom i prekida opskrbe naftom.

Prošlosedmični izbor Donalda Trumpa za drugi mandat u Bijeloj kući vjerovatno će biti na umu čelnicima u Rijadu, rekla je Anna Jacobs, viša analitičarka za Zaljev u savjetodavnom tijlu International Crisis Group.

“Ovaj je samit velika prilika za regionalne čelnike da novoj Trumpovoj administraciji signaliziraju šta žele u smislu američkog angažmana”, rekla je za novinsku agenciju AFP. “Poruka će vjerovatno biti poruka dijaloga, deeskalacije i prozivanja izraelske vojne kampanje u regiji.”

Saudijska Arabija ostaje važan američki saveznik

Umer Karim, stručnjak za saudijsku politiku na Univerzitetu u Birminghamu, rekao je da će Rijad iskoristiti samit u ponedjeljak kako bi poručio nadolazećem Trumpovom timu da ostaje snažan partner.

Poruka je da se Trump “može osloniti na Saudijce kao predstavnike muslimanskog svijeta” i da, “ako želite proširiti američke interese u regiji, Saudijska Arabija je zemlja na koju se možete kladiti”, rekao je.

Izraelski genocid u Gazi počeo je nakon napada Hamasa u oktobru 2023, koji je odnio više od 1.100 života. Od tada je Izrael ubio više od 43.600 Palestinaca u Gazi, većinom civila.

Izrael je, također, ciljao na libansku oružanu grupu Hezbollah, ubivši više od 3.100 ljudi u toj zemlji u godinu dana.

Izvor: Al Jazeera i agencije

Reklama