Biden pokušava postići prekid vatre na libanskom frontu prije svog odlaska
Dvojica političkih analitičara smatraju da administracija Joea Bidena pokušava, prije isteka svog mandata, izvršiti pritisak na Izrael kako bi se postigao prekid vatre na sjevernom frontu s Libanom.
Dvojica političkih analitičara smatraju da administracija američkog predsjednika Joea Bidena pokušava, prije isteka svog mandata u januaru iduće godine, izvršiti pritisak na Izrael kako bi se postigao prekid vatre na sjevernom frontu s Libanom, s tim da se analitičari ne slažu u vezi s mogućnošću ostvarivanja tog cilja.
Prema izvještajima izraelskih medija, Tel Aviv razmatra mogućnost postizanja takvog dogovora kako bi izbjegao pritisak međunarodnih rezolucija. Istovremeno, primjetan je značajan napredak u pregovorima u tom pogledu, dok Sjedinjene Američke Države (SAD) vrše pritisak da se zaustave borbe na južnom frontu.
Nastavite čitati
list of 4 itemsHezbollah optužio Izrael za kršenje primirja i lansirao projektile na položaje u Shebi
Ankete u Izraelu o naseljavanju u Pojasu Gaze
Izrael ubio 11 ljudi u Libanu, Hezbollah napao izraelski položaj
Imad Abu Awad, stručnjak za izraelska pitanja, rekao je da postoji nekoliko faktora koji podstiču Izrael da razmotri ovu opciju. Prvi faktor se odnosi na unutrašnje prilike, budući da se Izrael suočava s nedovoljnim brojem vojnika, što je izazvalo kontroverze zbog zakona o vojnoj regrutaciji, posebno nakon što su ultraortodoksni Jevreji (Haredi) izuzeti iz vojne službe, što je izazvalo nezadovoljstvo izraelske javnosti.
Abu Awad smatra da bi taj razlog mogao navesti Netanyahua da smiri situaciju na sjevernom frontu, iako to ne mora značiti postizanje trajnog sporazuma.
Abu Awad je dodao da Bidenova administracija vrši snažan pritisak na Izrael u preostalom vremenu mandata sadašnjeg predsjednika SAD-a, napominjući da američka administracija, možda, neće upotrijebiti svoj veto ako se sukob nastavi, slično onome što se dogodilo u vrijeme Baracka Obame 2016. godine.
Prema Abu Awadu, taj pritisak, također, uključuje i uskraćivanje dijela vojne pomoći SAD-a Izraelu, poput vojnih vozila i buldožera potrebnih za operacije u Pojasu Gaze, jer je američka administracija počela smatrati da se ta oprema koristi za rušenje palestinskih domova.
Izraelska zabrinutost
Abu Awad dodaje da je Izrael zabrinut zbog sve veće ofanzivne sposobnosti Hezbollaha, jer su napadi te organizacije sve češći, što podriva izraelsku pretpostavku da će Hezbollah popustiti pod izraelskim udarima.
U tom kontekstu, Abu Awad je naglasio da bi Izrael mogao težiti postizanju privremenog primirja dok čeka ishod političkih promjena u SAD-u, pogotovo nakon povratka Donalda Trumpa u Bijelu kuću i mogućih promjena u regionalnoj politici.
S druge strane, libanski kolumnista Ibrahim Haidar smatra da izraelsko promoviranje pregovora o prekidu vatre nije utemeljeno na stvarnim činjenicama s terena u Libanu, naglašavajući da nema direktne komunikacije između dvije strane o toj temi. Umjesto toga, podaci ukazuju na nastavak vojnih operacija u južnom Libanu bez stvarnih naznaka o postizanju sporazuma.
Haider je dodao da je priča koja kruži o američkim naporima u tom pogledu dio izraelskog medijskog promoviranja radi ostvarivanja unutrašnjih ciljeva, a povezani su s političkom krizom u kojoj se Izrael trenutno nalazi.
Naglasio je da zvanični predstavnici Libana nisu dio pregovora, napominjući da se sadašnji pregovori, ukoliko postoje, vode uz američkog posrednika bez direktnog učešća libanske strane.
Haider ističe da je zvanični stav Libana i dalje isti te da insistira na bezuvjetnom prekidu vatre kao osnovi za sve buduće pregovore, smatrajući da bi odustajanje od tog stava u korist izraelskih uvjeta bilo ravno predaji.