HRW: Haićanske bande regrutiraju djecu vojnike

Dječaci i djevojčice koje glad tjera u bande suočavaju se sa zlostavljanjem i prisiljeni su na kriminalne aktivnosti, upozorava Human Rights Watch.

Haićanske bande posljednjih godina šire svoj utjecaj dok su državne institucije paralizirane nedostatkom sredstava i političkom krizom (REUTERS/Pedro Valtierra Anza/File Photo)

Moćne oružane grupe na Haitiju sve više regrutiraju djecu u svoje redove usred sve veće humanitarne krize, upozorila je globalna organizacija za ljudska prava, a djevojke su seksualno zlostavljane i prisiljene na kućni rad.

Stotine, ako ne i hiljade, djece “natjerane glađu i siromaštvom” posljednjih se mjeseci pridružilo bandama i bili su prisiljeni počiniti kriminalna djela u rasponu od iznuđivanja i pljačke do ubistva i otmica, navodi Human Rights Watch (HRW) u izvještaju.

Dječaci se često koriste kao doušnici, obučeni za korištenje oružja i municije te se angažiraju u sukobima s policijom, stoji u izvještaju.

Jedan od intervjuiranih dječaka, 14-godišnji Michel, rekao je da se pridružio bandi kada je imao osam godina. “Nisam imao roditelje i živio sam na ulici”, rekao je za HRW.

“Obično sam obavljao poslove ili sudjelovao u blokadama cesta. U grupi je bilo još četvero djece, od 13 ili 11 godina.”

Haiti potresa eskalacija nasilja od februara kada su bande izvele napade na zatvore i druge državne ustanove širom glavnog grada Port-au-Princea. Nemiri su se proširili na druge dijelove karipske zemlje i raseljeno je više od 700.000 ljudi, prema podacima Ujedinjenih naroda.

Prema svjedočanstvima koje je prikupio HRW, djevojke su silovane i prisiljene kuhati i čistiti za članove bandi i često su napuštene nakon što zatrudne.

“Gabriel, vođa bande iz Brooklyna [u Cite Soleilu], svaki mjesec traži od svojih pristalica da mu dovedu djevicu. Uz šefa koji ovo radi, nema načina da se zaustavi druge koji rade isto”, otkrio je humanitarni radnik zaposlen u organizaciji sa sjedištem u New Yorku.

‘Država odsutna’

Prema HRW-u, “teška glad” bila je glavni razlog zašto su se djeca pridružila kriminalnim grupama.

“Rekli su da je država bila odsutna, da u njihovim susjedstvima nije bilo policije i da nisu imali legalne ekonomske ili socijalne mogućnosti zarađivati ​​za život, kupovati hranu ili pristupiti osnovnim potrepštinama”, navodi se u izvještaju.

Haićanske bande posljednjih godina šire svoj utjecaj dok su državne institucije paralizirane nedostatkom sredstava i političkom krizom. Bande sada kontroliraju teritorij na kojem živi 2,7 miliona ljudi, uključujući pola miliona djece.

Otprilike trećina članova bandi su djeca, prema procjenama UN-a. Kriminalne grupe kontroliraju gotovo 80 posto Port-au-Princea i šire se na druga područja, navodi HRW.

U izvještaju se navodi da bande sve više koriste popularne aplikacije društvenih medija kako bi privukle regrute. Vođa bande Village de Dieu je reper i objavljuje muzičke spotove svojih vojnika. HRW je saopćio da ima specijaliziranu jedinicu za obuku djece o rukovanju oružjem i postavljanju kontrolnih tačaka.

Organizacija za ljudska prava saopćila je da je intervjuirala 58 osoba, uključujući djecu povezanu s kriminalnim grupama, humanitarne radnike, diplomate i predstavnike haićanskog civilnog društva i agencija UN-a u Port-au-Princeu u julu, te dodatnih 20 na daljinu.

UN je odobrio zahtjev Haitija za multinacionalnu policijsku misiju koja bi pomogla policiji u borbi protiv bandi prije godinu dana, ali je dosad samo djelomično raspoređena.

HRW je naveo nekoliko mjera za vladu i međunarodnu zajednicu za rješavanje duboke nestabilnosti, uključujući osiguravanje više resursa za sigurnosne snage, osiguravanje da djeca mogu jesti i idu u školu i pružanje rehabilitacije za regrute.

Izvor: Al Jazeera i agencije

Reklama