Politički analitičar: Koji je najvjerovatniji scenarij izraelskog odgovora Iranu?
Izraelski Kanal 12 otkrio je listu ciljeva koje Izrael razmatra za svoj naredni napad na Iran.
Politički analitičar i šef Odsjeka za političke nauke na Univerzitetu Hebron Bilal al-Shobaki rekao je da mogućnost izraelskog odgovora Iranu više nije predmet rasprave u izraelskim krugovima, već kakav će on biti.
Izraelski Kanal 12 otkrio je listu ciljeva koje Izrael razmatra za svoj naredni napad na Iran, među kojima su naftna postrojenja, predsjednički kompleks, sjedište iranskog vrhovnog vođe Alija Khameneija i sjedište Revolucionarne garde u Teheranu, koji je potvrdio da će snažno odgovoriti na svaki izraelski napad.
Nastavite čitati
list of 4 itemsIzraelska odluka će Palestincima prouzrokovati sporu smrt od gladi
Izraelske snage gađale odjel za neonatalnu njegu u Gazi
Izrael službeno obavijestio UN o prekidu odnosa s UNRWA-om
U svom javljanju za Al Jazeeru, Al-Shobaki je rekao da je razgovor u Izraelu usmjeren na neizbježnost ovog odgovora i ciljeve koji bi mogli biti meta napada izraelske okupacije.
Pojasnio je da su dva glavna pitanja oko kojih se vrti rasprava. Prvo se odnosi na stepen spremnosti Izraela da napravi korak naprijed u smislu postojanja više frontova koji su mu nametnuti, koje nije birao.
O tome je rekao: „To znači prelazak sa strategije otvaranja jednog po jednog fronta, što je Izrael preferirao proteklih mjeseci dok je vodio rat u Pojasu Gaze koji još uvijek vodi, na otvaranje paralelnog fronta u Libanu.“
Politički analitičar je napomenuo da Izrael više voli prelaziti s jednog fronta na drugi i izvoditi ograničene operacije u određenim područjima.
Vaganje između dvije opcije
Al-Shobaki smatra da ono što Izrael trenutno radi predstavlja vaganje između dvije opcije: ili da ide s napadom koji će zadržati njegovu strategiju fokusiranja na pojedinačne frontove ili da ide s napadom kojim bi otvorio frontove na više strana, što može biti kobno po njega.
Al-Shobaki je istakao da postoje pozivi unutar Izraela da napad koordinira sa Sjedinjenim Američkim Državama. „Ne mislim na koordinaciju u smislu informacija, već da Sjedinjene Američke Države također učestvuju ako Izrael krene s nekim specifičnim napadom, možda na iranske nuklearne objekte“, pojasnio je analitičar, tvrdeći da je napad na iranske nuklearne objekte do sada malo vjerovatan jer bi to značilo završetak strategije fokusiranja na pojedinačne frontove.
Drugo pitanje odnosi se na to koliko Sjedinjene Američke Države žele da se uključe u ovaj rat ili samo žele da Izraelu pruže priliku da izvede vrlo ograničen napad na objekte u Iranu, koji ne moraju biti nužno nuklearni.
Al-Shobaki smatra da najvjerovatniji scenarij za sljedeću fazu jeste da će Izrael izvesti neki ograničeni napad kojim bi zadržao sliku o sebi kao dominantnoj sili u ovoj regiji.
Tenzije su povećane nakon što je Teheran u utorak izveo veliki raketni napad na Izrael, za koji je rekao da je osveta za ubistvo šefa Političkog biroa Islamskog pokreta otpora (Hamas) Ismaila Haniyeha u Teheranu 31. jula u napadu koji je pripisan Izraelu, kao i za ubistvo generalnog sekretara libanskog Hezbollaha Hassana Nasrallaha u izraelskom napadu 27. septembra, u kojem je ubijen i visoki zvaničnik Iranske revolucionarne garde.