Ovako je Iran probio najbolje sisteme protuzračne odbrane na svijetu
Procjenjuje se da je brzina raketa koje je Iran koristio ranije ove godine protiv Izraela šest puta veća od brzine zvuka.

Dnevne novine The Telegraph i The Guardian pisale su o posljednjem iranskom raketnom napadu na Izrael i o načinu na koji su reagirali izraelski sistemi protuzračne odbrane, koji se smatraju tehnološki najnaprednijim, ali koji, prema pisanju novina The Telegraph, nisu nepogrešivi.
The Telegraph navodi da su izraelski sistemi protuzračne odbrane presreli većinu balističkih raketa koje je Iran lansirao u utorak, ali činjenica da su neke rakete uspjele probiti više slojeva izraelskog odbrambenog sistema raketa zemlja-zrak izazvala je komentare da je Iran možda uspio pobijediti jedan od najjačih sistema protuzračne odbrane na svijetu.
Nastavite čitati
list of 3 itemsKako bi Izrael mogao odgovoriti na iranski raketni napad
Reakcije Iranaca nakon raketnog napada na Izrael
Iran je kombinacijom od oko 300 raketa i dronova izvršio svoj prvi napad velikih razmjera na Izrael, dok je u ponedjeljak u kasne sate lansirao više od 180 krstarećih raketa i dronova.
Samuel Hickey iz Centra za kontrolu naoružanja i sprečavanje njegovog širenja rekao je da je „ovaj napad bio relativno iznenađujući“ jer balističke rakete mogu letjeti brzinom većom od brzine zvuka, što ih čini težim za presretanje borbenim avionima ili sistemima odbrane sa zemlje.
Čuvanje municije
Hickey je procijenio da je iranski napad koji je izvršio u aprilu koštao Izrael i njegove saveznike oko 1,5 milijardi dolara, koji su potrošeni za suočavanje s raketiranjem. Ukazao je na to da „se čini kako je ovaj put Iran lansirao manji broj raketa, ali naprednijih, zbog čega je Izrael postao svjestan opasnosti u slučaju eskalacije sukoba, što bi moglo biti razlog da se izbjegne eskalacija i sveobuhvatni rat“.
Novine su spomenule da postoji problem ograničenog broja raketa presretača, što izaziva zabrinutost da bi Iran mogao pokušati preplaviti Izrael bombardiranjem velikih razmjera, što bi primoralo Izrael da koristi napredne i skupe odbrambene sisteme, navodi The Guardian.
The Guardian je citirao bivšeg finansijskog savjetnika načelnika Generalštaba izraelske vojske, koji je rekao da raketa Hets, koja je namijenjena za presretanje raketa u svemiru, obično košta 3,5 miliona dolara, a presretačke rakete Davidove praćke koštaju milion dolara. Stoga je lako dostići cifru od stotine miliona dolara za uništavanje 100 i više raketa, rekao je, koje su Iran koštale samo oko 100 hiljada dolara ili nešto više po komadu.
Prema novinama, odluka Irana da lansira oko 180 brzih balističkih raketa ka Izraelu ukazuje na to da je Teheran pokušao izazvati ozbiljnu štetu napadom u utorak navečer, za razliku od napada dronom i raketama u aprilu.
Lansiranje ovako velikog broja balističkih raketa u nekoliko minuta predstavlja ozbiljan napor da se zbune i iscrpe izraelski sistemi protuzračne odbrane, pogotovo što su ove rakete napredne, pa su presretači skupi, a njihova zaliha ograničena.
Procjenjuje se da je brzina raketa Imad i Kader, koje je Teheran koristio ranije ove godine, šest puta veća od brzine zvuka prilikom udara ili čak više i potrebno im je samo 12 minuta da stignu iz Irana. Procjenjuje se da Iran posjeduje arsenal od oko 3 hiljade balističkih raketa, a ovaj broj bi mogao biti mnogo veći.