Naim Qassem novi generalni sekretar Hezbollaha
Libanski pokret objavio kako će šeik Naim Qassem naslijediti ubijenog vođu Hassana Nasrallaha na mjestu generalnog sekretara pokreta.
Libanski pokret Hezbollah danas je objavio kako će šeik Naim Qassem naslijediti ubijenog vođu Hassana Nasrallaha na mjestu generalnog sekretara pokreta.
U saopćenju Hezbollah navodi kako je Qassem izabran na tu poziciju zbog svoje “privrženosti načelima i ciljevima Hezbollaha”.
Nastavite čitati
list of 4 itemsSve teža priprema i dostava hrane u Libanu
Stanovnici libanskog Ba'albeka prkose naredbama o izgonu
U Libanu svakog dana strada jedno dijete od izraelskih napada
“Vijeće Shura Hezbollaha složilo se izabrati njegovu eminenciju šeika Naima Qassema za generalnog sekretara Hezbollaha, noseći blagoslovljenu zastavu na ovom putovanju, moleći Svemogućeg Boga da ga vodi u ovoj plemenitoj misiji vođenja Hezbollaha i njegovog islamskog otpora,” dodaje se u saopćenju.
“Ko će prvi zaplakati”
Zamjenik generalnog sekretara Hezbollaha šeikh Naim Qassem, koji je izabran u utorak za čelnika libanske oružane grupe, više je od 30 godina utjecajna osoba u pokretu koji podržava Iran, piše Reuters.
Govoreći s neobjavljene lokacije 8. oktobra, Qassem je rekao da je sukob između Hezbollaha i Izraela bio rat o tome ko će prvi zaplakati te kako Hezbollah neće prvi plakati. Dodao je kako su kapaciteti pokreta netaknuti uprkos “bolnim udarcima” iz Izraela.
Njegovo 30-minutno televizijsko obraćanje uslijedilo je samo nekoliko dana nakon što se smatralo da je visoki čelnik Hezbollaha Hashem Safieddine bio meta izraelskog napada i 11 dana nakon ubistva generalnog sekretara Hezbollaha Sayyeda Hassana Nasrallaha.
Safieddineovo ubistvo potvrdio je Hezbollah 23. oktobra.
Imenovanje 1991. godine
Qassema je 1991. imenovao zamjenikom šefa tadašnji generalni sekretar Hezbollaha Abbas al-Musawi, koji je ubijen u napadu izraelskog helikoptera naredne godine.
Ostao je na svojoj poziciji kada je Nasrallah postao vođa i dugo je bio jedan od vodećih glasnogovornika Hezbollaha, dajući intervjue stranim medijima, uključujući tokom prekograničnih sukoba sa Izraelom koji su bjesnili tokom prošle godine.
Qassemovo televizijsko obraćanje 8. oktobra bilo je njegovo drugo otkako su se u septembru intenzivirala neprijateljstva između Izraela i Hezbollaha, navodi Reuters.
On je bio prvi član najvišeg vodstva Hezbollaha koji je dao televizijske izjave nakon Nasrallahovog ubistva u izraelskom zračnom napadu na južna predgrađa Bejruta 27. septembra.
Govoreći 30. septembra, Qassem je rekao da će Hezbollah izabrati nasljednika ubijenog generalnog sekretara “prvom prilikom” i da će se nastaviti boriti protiv Izraela u znak solidarnosti s Palestincima.
“Ono što radimo je minimum… Znamo da bi bitka mogla biti duga”, rekao je u 19-minutnom govoru.
Bijeli turban
Rođen 1953. u Bejrutu u porodici s juga Libana, Qassemov politički aktivizam počeo je s libanskim šiitskim pokretom Amal koji je napustio 1979. nakon iranske islamske revolucije koja je oblikovala političko razmišljanje mnogih mladih libanskih šiitskih aktivista.
Qassem je učestvovao na sastancima koji su doveli do formiranja Hezbollaha, osnovanog uz podršku Iranske revolucionarne garde kao odgovor na izraelsku invaziju na Liban 1982. godine.
Bio je glavni koordinator Hezbollahovih kampanja za parlamentarne izbore otkako se grupa na njima prvi put takmičila 1992. godine.
Godine 2005. napisao je historiju Hezbollaha koja se smatra rijetkim “insajderskim uvidom” u organizaciju. Qassem nosi bijeli turban za razliku od Nasrallaha i Safieddina, čiji su crni turbani označavali njihov status potomaka poslanika Muhammeda, navodi Reuters.