Izrael i SAD suočeni s globalnom izolacijom zbog genocida nad Palestincima

Organizacije za ljudska prava, univerzitetski profesori pa čak i Južna Afrika optužuju Izrael za činjenje genocida u Pojasu Gaze.

Stručnjaci i univerzitetski profesori: Izraelski zločini ispunjavaju uvjete da se nazovu genocidom (Reuters)

Genocid se često naziva “zločinom nad zločinima”, što je naziv koji je uveden nakon holokausta nad Jevrejima u nacističkoj Njemačkoj tokom Drugog svjetskog rata. Njegova upotreba je ograničena na specifičan oblik masovnog pokolja koji zaslužuje najviši stepen osude.

Ovom je definicijom Nicole Narea, dopisnica za politička i društvena pitanja američke web-stranice Vox, počela svoj izvještaj, pitajući se odnosi li se ova definicija nužno na Izrael.

Rekla je da bi trebalo biti nezamislivo da Izrael, dom “potomaka mnogih koji su preživjeli holokaust”, počini takav zločin. Međutim, sada ga organizacije za ljudska prava, univerzitetski profesori, pa čak i Južna Afrika optužuju za činjenje genocida u Pojasu Gaze.

Ovo nisu nove optužbe

Nicole kaže da ove optužbe nisu nove, jer su se uveliko proširile nedugo nakon što je Izrael odgovorio na napad Potop Al-Aqsa, koji je protiv njega pokrenuo Hamas 7. oktobra 2023. godine.

Dodala je kako se nakon godinu dana postavlja pitanje je li se povećao broj dokaza koji idu u prilog ovim optužbama.

Odgovarajući na ovo pitanje, Nicole kaže kako su ona i njen kolega iz Voxa Sigal Samuel u oktobru prošle godine obavili razgovor s istraživačima kako bi ispitali i proučili “navode” o genocidu. Ističe kako su neki od njih u to vrijeme bili spremni “kategorički” opisati dešavanja u Gazi kao genocid.

Ali većina je oklijevala, tvrdeći da dokazivanje genocida, prema međunarodnom pravu, zahtijeva ispunjavanje visokih standarda. Mnogi od njih su rekli da su pojmovi poput “zločini protiv čovječnosti” ili “ratni zločini”, koji imaju jednaku težinu prema međunarodnom pravu, vjerovatno počinjeni, ali su se suzdržali od toga da dešavanja u Gazi nazovu genocidom.

To jeste genocid

Kako navodi američka web-stranica, rasprave su se proširile u periodu nakon tog intervjua, uporedo s pogoršanjem situacije u Gazi koja se pretvorila u ruševine. Broj poginulih Palestinaca sada premašuje 40.000.

Dopisnica je objasnila da je izvještaj organizacije za izbjeglice Refugees International (RI) objavljen u septembru otkrio dokaze o “ozbiljnoj krizi gladi u Gazi i naznake pojave stanja sličnih gladi u sjevernim regijama tokom prve polovine 2024. Jedan od razloga za to je izraelsko opstruiranje isporuke pomoći opkoljenom Pojasu”.

Imajući u vidu nedavni razvoj događaja, nakon što se rat proširio i na područje Libana, a Izrael “pooštrio svoj stisak” na okupiranoj Zapadnoj obali, dopisnica Voxa kaže da se vratila kako bi ponovo razgovarala s istraživačima u nastojanju da sazna jesu li se njihova ranija razmišljanja o genocidu u Gazi promijenila.

Od petorice istraživača koji su odgovorili, većina njih je sada uvjerena da zločini počinjeni u Pojasu Gaze ispunjavaju zakonske uvjete da se okarakteriziraju kao genocid.

Prema izvještaju Voxa, ako Međunarodni sud pravde donese službenu presudu o genocidu, to bi moglo imati ozbiljne pravne i političke posljedice.

Definicija genocida

Postoje različiti načini za definiranje pojma genocid, no Međunarodni sud pravde bavi se samo njegovom pravnom definicijom prema Konvenciji o genocidu, međunarodnom ugovoru koji kriminalizira tu praksu i koji je stupio na snagu 1951. godine. Ratificirale su ga 153 zemlje, između ostalog i Izrael i njegov najbliži saveznik Sjedinjene Američke Države.

Prema Konvenciji o genocidu, genocid je definisan kao “bilo koje djelo počinjeno s namjerom da se uništi, u cijelosti ili djelomično, nacionalna, etnička, rasna, rasna ili vjerska grupa kao takva”.

Na temelju ove definicije, Raz Segal, profesor studija holokausta i genocida na Univerzitetu Stockton u New Jerseyju, rekao je: “U potpunosti podržavam opisivanje izraelskog napada na Gazu kao udžbeničkog slučaja genocida.”

Nema nikakvog oklijevanja

Adam Jones, profesor političkih nauka na Univerzitetu Britanska Kolumbija, rekao je: “Svako ranije oklijevanje koje sam imao u vezi s primjenom oznake genocida na izraelski napad na Gazu nestalo je tokom protekle godine masakra nad ljudima i uništavanja domova, infrastrukture i zajednice”.

Ernesto Verdeja, profesor političkih nauka i mirovnih studija na Univerzitetu Notre Dame, zastupa isto mišljenje i smatra da se operacije izraelske vojske mogu okarakterizirati kao genocid.

Dopisnica Voxa ističe da je glavna prekretnica u mišljenjima Verdeja i mnogih drugih stručnjaka na polju ljudskih prava bila izraelska kopnena invazija na grad Rafah u južnom Pojasu Gaze u maju.

Potrebno odmah djelovati

Autorica zaključuje da nije jasno kako će Međunarodni sud pravde donijeti svoju presudu. Čak i ako sud ne donese presudu o genocidu, to ne sprečava međunarodnu zajednicu da poduzme mjere kako bi zaustavila ono što se događa u Gazi.

“Mislim da ne bismo trebali sjediti skrštenih ruku i čekati da nam ove institucije kažu da ili ne genocidu kada svi vidimo genocid pred svojim očima”, rekao je Segal, profesor na Univerzitetu Stockton.

Naglasio je da je “proces radikalne promjene sistema već počeo. Izrael je danas veoma izoliran u svijetu, a također i SAD”.

Izvor: Agencije

Reklama