Ko su vojni partneri Sjeverne Koreje širom svijeta?
Pjongjang decenijama sarađuje sa državama od Vijetnama, preko Irana do Egipta i drugih afričkih država.
Sjeverna Koreja ove je sedmice optužena za slanje hiljada vojnika u Rusiju, koji bi potencijalno učestvovali u ratu u Ukrajini, u potezu koji bi toj izoliranoj azijskoj državi mogao donijeti prvo vojno raspoređivanje velikih razmjera u inostranstvo od vijetnamskog rata.
Reuters donosi pregled dosadašnje vojne saradnje Pjongjanga s drugim državama:
Nastavite čitati
list of 4 itemsSjeverna Koreja će nastaviti pomagati Rusiji u ratu s Ukrajinom
Ministrica: Sjeverna Koreja će pomagati Rusiji do pobjede u Ukrajini
Blinken očekuje ulazak sjevernokorejske vojske u borbe s Ukrajinom narednih dana
Vijetnam
Sjeverna Koreja poslala je više od 1.000 vojnika u Sjeverni Vijetnam između 1966. i 1972. godine, uključujući stotine pilota koji su upravljali avionima MiG-17 u borbi, navodi se u knjizi koju je 2017. godine objavio Institut za vojnu historiju južnokorejskog Ministarstva odbrane.
Zračne snage Sjevera oborile su najmanje 26 američkih aviona i izgubile 14 svojih pripadnika od 1967. do 1969. godine, rekao je penzionisani zvaničnik vijetnamskih zračnih snaga listu Narodna Policija.
Još jedan tim sjevernokorejskih stručnjaka za psihološko ratovanje također je bio raspoređen da podrži sjevernovijetnamsku propagandu i operacije otmica usmjerene na južnokorejske trupe u Južnom Vijetnamu, dok su deseci vijetnamskih gerilaca obučavani u Sjevernoj Koreji, piše u južnokorejskoj knjizi.
No, odnosi su zahladili otkako je Vijetnam počeo prihvatati Zapad, pokrenuvši političke i ekonomske reforme kasnih 1980-ih i uspostavivši diplomatske veze s Južnom Korejom 1992. godine.
Egipat
Tokom Rata Yom Kippur 1973. godine, Sjeverna Koreja poslala je grupu od približno 1.500 vojnih savjetnika i 40-ak pripadnika zračnih snaga u Egipat, nakon pakta o vojnoj pomoći između njenog pokojnog vođe Kim Il Sunga i egipatskog Hosnija Mubaraka, rekao je Niu Song, profesor na Univerzitetu za međunarodne studije u Šangaju.
Libija
Sjeverna Koreja poticala je vojnu razmjenu s Libijom pod Muammarom Gaddafijem, sklopivši 1982. godine 10-godišnji ugovor o savezništvu, koji je pozivao na pružanje vojne pomoći ako je druga država napadnuta ili joj prijeti treća strana.
U CIA-inoj depeši s koje je skinuta oznaka tajnosti iz 1982. navodi se da je Pjongjang možda želio pretvoriti Libiju u “skladište izvan države” za svoju vojsku, navodeći ranije navode o sjevernokorejskim pilotima i obuci na avionima MiG-23 tamo, dok su postavljali osnove za nabavu nuklearnog oružja.
Sirija
Sirija je dugogodišnji prijatelj Sjeverne Koreje, zajedno rade na projektilima i hemijskom oružju. Sjever je tamo izgradio i reaktor za plutonij, uništen u izraelskom napadu 2007. godine.
Izraelski mediji su 2013. objavili da nekoliko sjevernokorejskih pilota helikoptera i artiljerijskih oficira djeluje u Siriji, iako je državna novinska agencija Pjongjanga negirala pružanje vojne pomoći.
Ruska novinska agencija TASS 2016. objavila je da su se dvije sjevernokorejske vojne jedinice borile u građanskom ratu u Siriji za predsjednika Bashara al-Assada.
Iran
Obje države pod sankcijama UN-a, Sjeverna Koreja i Iran također se terete za saradnju na nuklearnim programima i programima balističkih projektila, razmjenjujući tehničku ekspertizu i komponente.
Grupa iranskih disidenata u egzilu koja je razotkrila nuklearno postrojenje Natanz u Iranu 2002. godine, objavila je 2015. da je delegacija od sedam sjevernokorejskih nuklearnih i raketnih stručnjaka posjetila vojnu lokaciju u blizini Teherana, što je bila njihova treća takva razmjena te godine.
Posmatrači UN-a 2021. otkrili su da su dvije države nastavile saradnju na razvoju projektila dugog dometa, prenoseći kritične dijelove.
Sjeverna Koreja također je optužena za opskrbu oružjem grupa povezanih sa Iranom, uključujući palestinski Hamas čiji su borci viđeni kako koriste sjevernokorejske bacače granata u napadu na Izrael 2023. godine, što je Pjongjang negirao.
Afrika
Sjeverna Koreja ima dugogodišnje veze s autoritarnim režimima u Zimbabveu, Ugandi i drugdje u Africi još od doba Hladnog rata, baveći se prodajom oružja i vojnom obukom.
U 2011. godini je jedan južnokorejski parlamentara rekao kako je Sjeverna Koreja imala više od 100 rundi pregovora o prodaji oružja između 1999. i 2008. sa državama kao što su Angola, Kongo, Libija, Tanzanija i Uganda, pozivajući se na povjerljive Vladine podatke.
Transakcije su imale za cilj zaraditi dolare za kupnju novijeg oružja i dijelova iz Rusije prodajom starih, jeftinih konvencionalnih komada oružja u Africi, navode iz Instituta za strategiju nacionalne sigurnosti južnokorejske nacionalne obavještajne agencije.
No, odnosi Sjeverne Koreje s mnogim afričkim partnerima oslabili su tokom protekle decenije otkako se suočila sa strožijim sankcijama UN-a, pa je Bocvana prekinula diplomatske veze 2015., a Uganda i Etiopija prekinule sigurnosnu razmjenu 2016.