Kancelarija NATO u Ženevi neće narušiti švicarsku neutralnost
Kako je naveo šef ureda Alijanse, međunarodno humanitarno pravo NATO je testirano u nekoliko sukoba.
Šef nove kancelarije NATO-a u švicarskoj Ženevi Joaquin Molina izjavio je kako njegov položaj ne narušava neutralnost države domaćina jer nije nadležan za odnose sa Bernom, prenosi Tanjug pozivajući se na švicarske medije.
“Moja kancelarija nema nikakve veze sa bilateralnim poslovima. To je nešto što je dogovoreno između Brisela i Berna. Prisustvo kancelarije za vezu ovdje ni na koji način ne utiče na švicarsku neutralnost, niti na razgovore između Švicarske i NATO”, rekao je Molina u prvom intervjuu za švicarske medije nakon preuzimanja funkcije, prenosi Swiss Info.
Nastavite čitati
list of 4 itemsZašto Italija i Švicarska prekrajaju svoju alpsku granicu?
Parlament Švicarske priznao Holodomor kao genocid
Švicarski sud osudio islamskog učenjaka za silovanje
Molina je odbio komentirati nedavni izvještaj Komisije za budućnost sigurnost politike, koju je naručila švicarska predsjednica Viola Amherd, a u kojem se preporučuju bliže veze Švicarske i NATO-a.
Široki pristup sigurnosti
On je podsjetio da je Alijansa uvijek radila sa međunarodnim organizacijama u Ženevi, mnogo prije otvaranja kancelarije.
“U širem smislu, međunarodna sigurnost je sve važnija u pejzažu sa kojim se suočavamo. A NATO je posvećen međunarodnom poretku zasnovanom na vladavini prava”, istakao je Molina i dodao da Alijansa također želi pokazati da nije samo odbrambeni vojni savez, jer sada se, kako je naveo, “pozicionira na veoma širokom pristupu sigurnosti, od cyber prijetnji do migranata, klimatskih promjena i borbe protiv terorizma”.
“Nedavni samit NATO u Washingtonu dao je visoko mjesto međunarodnom humanitarnom pravu. Činjenica da su Ženevske konvencije i NATO pokrenute iste godine u stvari nije slučajnost. Svijet je odgovorio na pristup koji je postojao poslije Drugog svetskog rata”, istakao je on.
Intervencija na Balkanu
Kako je naveo, međunarodno humanitarno pravo NATO je testirano u nekoliko sukoba.
“Odluka o intervenciji na Balkanu 1990-ih bila je upravo odgovor na kršenje ovog zakona i ljudskih prava. Da li su svi problemi riješeni? Jasno da nisu, ali to nije krivica NATO. Bili smo dio rešenja”, tvrdi Molina.
Ističe da će NATO nastaviti čvrsto podržavati Ukrajinu, ali je odbio komentirati da li će se ta država uskoro pridružiti Alijansi.