Međunarodni krivični sud prijavio Mongoliju svom nadzornom tijelu jer nije uhapsila Putina

Putinova posjeta Mongoliji bila je njegova prva posjeta državi članici suda otkako je prošle godine za njim izdat nalog za hapšenje zbog optužbi za ratne zločine.

Ruski predsjednik Vladimir Putin i mongolski predsjednik Ukhnaagiin Khurelsukh na službenoj ceremoniji dočeka u Ulaanbaataru 3. septembra 2024. (Sputnik/Kristina Kormilitsyna/Kremlj preko REUTERS-a)

Vijeće sudija Međunarodnog krivičnog suda prijavilo je Mongoliju nadzornoj organizaciji suda u četvrtak jer nije uhapsila ruskog predsjednika Vladimira Putina kada je prošlog mjeseca posjetio tu azijsku državu, prenosi Associated Press.

Putinova posjeta bila je njegova prva posjeta državi članici suda otkako je prošle godine za njim izdat nalog za hapšenje zbog optužbi za ratne zločine, optužujući ga za ličnu odgovornost za otmice djece iz Ukrajine.

Rusija nije članica suda i Kremlj je odbacio optužbe.

“Države stranke i one koje prihvataju nadležnost Suda obavezne su uhapsiti i predati pojedince koji podliježu nalozima ICC-a, bez obzira na službeni položaj ili nacionalnost”, stoji u saopćenju suda.

Rusija odbacuje optužbu

Putina sud traži zbog njegove navodne lične odgovornosti za ratni zločin protuzakonite deportacije djece i protuzakonitog premještanja djece iz okupiranih područja Ukrajine u Rusku Federaciju.

Umjesto hapšenja Putina, mongolske su vlasti prostrle crveni tepih. Ruskog čelnika je na glavnom trgu glavnog grada Ulaanbaatara dočekala počasna garda odjevena u živopisne crvene i plave uniforme u stilu lične garde vladara Džingis-kana iz 13. stoljeća, osnivača Mongolskog Carstva.

Uoči posjete Ukrajina je pozvala Mongoliju da Putina preda sudu u Hagu, a Evropska unija izrazila zabrinutost da Mongolija, možda, neće izvršiti nalog.

“S obzirom na ozbiljnost propusta Mongolije da sarađuje sa Sudom, Vijeće je smatralo nužnim proslijediti predmet Skupštini država stranaka”, rekao je sud, misleći na svoje nadzorno tijelo koje se sastaje u decembru u Hagu.

Šta će skupština sada učiniti, ostaje nejasno. Dok je Putin bio u Mongoliji, sud je rekao da organizacija koju čine sve 124 zemlje članice suda može “poduzeti bilo koju mjeru koju smatra prikladnom”.

Izvor: Agencije

Reklama