Ankete: Muslimani u Evropi na udaru rasizma
Posljednje istraživanje pokazuje prisustvo ‘dehumanizirajuće retorike’ jer je gotovo polovina ispitanika kazala kako su nedavno bili diskriminirani.
Muslimani širom Evrope bore se sa “zabrinjavajućim valom” rasizma koji je djelimično potaknut “dehumanizirajućom antimuslimanskom retorikom”, objavila je vodeća agencija za prava Evropske unije nakon što je objavila istraživanje u kojem je gotovo polovina ispitanih pripadnika muslimanske vjere izjavila kako su u proteklom periodu doživjeli diskriminaciju, piše britanski Guardian.
Istraživanje koje je objavila Agencija EU-a za temeljna prava (FRA), a koja je anketirala 9.600 muslimana u 13 država članica Unije, pokazalo je da kako rasizam i diskriminacija protkani kroz većinu aspekata njihovih života. Ljudi su govorili o maltretiranju djece u školi, nejednakosti u pristupu mogućnostima zaposlenja i predrasudama kada je riječ o najmu ili kupovini domova.
Nastavite čitati
list of 4 itemsBaghajati: Velika zabrinutost među doseljenima u Austriju nakon pobjede desničara
Le Monde: Zašto je bilo toliko napada na muslimane u Švedskoj
Par zapalio Kur'an i palestinsku zastavu u švedskom Malmeu
Iako je istraživanje dovršeno prije napada Hamasa na Izrael 7. oktobra 2023. godine, a koji su doveli do žestoke odmazde i ratom u Gazi, agencija sa sjedištem u Beču navodi da informacije organizacija civilnog društva i nacionalnih vlasti sugeriraju kako je broj antimuslimanskih incidenata nastavio rasti otkad je sukob izbio.
“Svjedoci smo zabrinjavajućeg porasta rasizma i diskriminacije nad muslimanima u Evropi”, rekao je direktor agencije Sirpa Rautio. “Ovo je potaknuto sukobima na Bliskom istoku i pogoršano dehumanizirajućom antimuslimanskom retorikom koju vidimo širom kontinenta.”
Najgore u Austriji
Nakon napada 7. oktobra, zvaničnici su se trudili obuzdati porast zločina iz mržnje usmjerenih prema muslimanskim i jevrejskim zajednicama, u rasponu od pokušaja podmetanja požara u sinagogi u Berlinu do desetaka pisama s prijetnjama i uvredama poslanih muslimanskim vijećima i džamijama u Francuskoj, piše Guardian.
Anketari FRA su, razgovarajući s muslimanima u Austriji, Belgiji, Danskoj, Finskoj, Francuskoj, Njemačkoj, Grčkoj, Irskoj, Italiji, Luksemburgu, Nizozemskoj, Španiji i Švedskoj, otkrili kako je 47% njih izjavilo da je doživjelo rasizam u pet godina prije 2022., što je više od 39% u 2016. godini.
“Ono što vidimo je da se situacija muslimana pogoršava”, rekla je Vida Beresnevičiute, koautorica istraživanja. “Postaje sve kompliciranije živjeti kao musliman u EU.”
Čini se da su stope prijavljene diskriminacije usko povezane s usponom krajnje desnice. U Austriji, gdje je antiimigracijska Slobodarska stranka (FPOe), koju su osnovali nacisti, nedavno postala stranka za koju se najviše glasalo, 71% muslimana je prijavilo nedavna iskustva povezana sa rasizmom.
U susjednoj Njemačkoj, gdje antiimigracijska Alternativa za Njemačku (AfD) stalno jača, 68% je prijavilo diskriminaciju.
Sveprisutni fenomen diskriminacija
U 13 ispitanih država članica, 39% muslimana prijavilo je diskriminaciju na tržištu rada, a 41% je radilo na poslovima za koje su bili prekvalificirani. Trećina ispitanika (35%) izjavila je da su bili spriječeni u kupnji ili unajmljivanju kuće zbog diskriminacije, što je porast u odnosu na 22% u 2016.
„Fenomen je sveprisutan i postojan“, rekla je Beresnevičiute. “Opseg je ogroman.”
Posljedice tog rasizma su široke i dugotrajne, piše Guardian i nastavlja kako je vjerojatnije da će muslimani živjeti u siromaštvu, biti nagurani u prenapučenim stanovima i 2,5 puta vjerojatnije da će imati privremene ugovore u odnosnu na druge vjeroispovijesti. Ispitanici muslimani imali su tri puta veću vjerojatnost da će rano napustiti školu nego opća populacija širom EU-a.
Posebno su zabrinjavajuća iskustva mladih muslimana, rekla je Beresnevičiute. Više od polovine muslimana rođenih u Evropi (55%) reklo je da su se osjećali rasno diskriminiranim kada su tražili posao u posljednjih pet godina, što sugerira da nisu bili tretirani jednako iako su imali iste jezične sposobnosti i kvalifikacije.
“To je užasno”, rekla je Beresnevičiute, koja je primijetila da su mnogi muslimani prijavili “preklapajuću” diskriminaciju jer su se osjećali meta zbog svoje vjere, kao i zbog svoje boje kože i etničkog ili imigrantskog podrijetla.
Diskriminacija vjernica
Žene koje nose vjersku odjeću, poput marame, također su prijavile više stope diskriminacije na tržištu rada. Kad su u pitanju žene u dobi od 16 do 24 godine koje nose vjersku odjeću, prijavljena stopa diskriminacije popela se na 58%. Čini se da je malo njih smatralo da je korisno prijaviti svoja iskustva, a samo šest posto je reklo da su podnijeli pritužbu ili prijavu o nedavnom incidentu.
Iz FRA pozvaju države članice na provedbu strožih sankcija za diskriminaciju i zločine iz mržnje, kao i na prikupljanje podataka o jednakosti, uključujući podatke o etničkom ili rasnom porijeklu, kako bi zakonodavcima omogućili postavljanje boljih ciljeva i praćenje napretka. Za razliku od Velike Britanije, većina država EU ne prikuplja popisne podatke o rasnoj ili etničkoj pripadnosti, navodi Guardian.
Istraživanje od četvrtka slijedi prošlogodišnji izvještaj prema kojem je gotovo polovica tamnoputih osoba ispitanih širom EU prijavilo diskriminaciju, kao i istraživanje iz jula u kojem su gotovo svi ispitanici Jevreji prijavili nedavna iskustva s antisemitizmom.
Uzevši zajedno, svi ti izvještaji sugeriraju da su “rasizam i rasna diskriminacija stalni fenomen u cijeloj EU i da se njima treba pozabaviti”, rekla je Beresnevičiute. “I kako neće nestati bez poduzimanja posebnih napora”.