Tajvan kaže da bi blokada otoka bila ratni čin dok Kina održava nove vježbe
Tajvanski ministar odbrane kaže da bi blokada imala dalekosežne posljedice za međunarodnu trgovinu.
Ministar odbrane Tajvana upozorio je da bi kineska blokada bila čin rata i imala dalekosežne posljedice za međunarodnu trgovinu, nakon što je Peking održao vojne vježbe za okruživanje samoupravnog otoka.
Tajvanski ministar odbrane Wellington Koo dao je svoje komentare u srijedu dok je Kineska narodnooslobodilačka vojska (PLA) nastavila vježbe u blizini otoka nakon što je prošle sedmice izvela ratne vježbe koje su uključivale simuliranu blokadu.
Nastavite čitati
list of 3 itemsŠta stoji iza eskalacije tenzija između Kine i Filipina u Južnom kineskom moru?
Ko krstari geopolitičkim minskim poljem?
“Ako zaista želite provesti takozvanu blokadu, koja prema međunarodnom pravu zabranjuje svim avionima i brodovima ulazak u to područje, onda se to, prema rezolucijama Ujedinjenih naroda, smatra oblikom rata”, rekao je Koo u izjavi novinarima u Saboru.
“Želim naglasiti da su obuka i vježbe potpuno drugačije od blokade, kao što bi bio i utjecaj na međunarodnu zajednicu”, dodao je Koo.
Kina tvrdi da je Tajvan njena teritorija i rekla je da zadržava pravo upotrijebiti silu kako bi ga stavila pod svoju kontrolu, a PLA redovno održava vježbe, uključujući simulaciju blokade ključnih luka i napade na morske i kopnene ciljeve oko otoka.
Tajvanom, također poznatim pod službenim imenom Republika Kina, nikada nije vladala Narodna Republika Kina i on odbacuje tvrdnje Pekinga o suverenitetu.
Peking, također, tvrdi da ima jurisdikciju nad cijelim Tajvanskim moreuzom, 180 km širokim vodenim putem koji odvaja kopnenu Kinu od Tajvana.
Tajvan i drugi članovi međunarodne zajednice odbacuju tvrdnju Pekinga, a Sjedinjene Američke Države, Japan i nekoliko evropskih zemalja tvrde da je riječ o međunarodnom plovnom putu.
Američka mornarica redovno plovi kroz moreuz kako bi zadržala pravo na slobodu plovidbe.
Koo, koji je kazao da jedna petina globalnog tereta prolazi kroz moreuz, rekao je da međunarodna zajednica “ne može sjediti i samo gledati” ako Kina uvede blokadu.
Vojne vježbe Pekinga
Tajvansko ministarstvo odbrane objavilo je da su kineski nosači aviona, predvođeni nosačem Liaoning, putovali sjeverno plovnim putem nakon što su prošli kroz vode u blizini otočja Pratas pod kontrolom Tajvana.
Tokom prethodna 24 sata, tajvanska vojska otkrila je 15 kineskih vojnih aviona i šest brodova mornarice na nebu i u vodama oko otoka, saopćilo je Ministarstvo odbrane.
“Liaoning sada prolazi kroz Tajvanski moreuz, plovi prema sjeveru duž zapadne srednje linije i mi ga pažljivo pratimo”, rekao je Koo.
Tajvan je izvijestio o gotovo svakodnevnim kineskim vojnim vježbama oko otoka u posljednjih pet godina, ali aktivnosti su se pojačale nakon izbora predsjednika Williama Lai Ching-tea u aprilu, kojeg je Peking označio kao “opasnog separatistu”.
Peking je 14. oktobra pokrenuo velike vojne vježbe pod kodnim nazivom “Joint Sword-2024B” i koje uključuju vojsku, mornaricu, zrakoplovstvo i raketne snage u Tajvanskom moreuzu i područjima sjeverno, južno i istočno od Tajvana.
Peking je rekao da su vježbe, koje su uslijedile ubrzo nakon što je Lai održao svoj govor povodom Nacionalnog dana 10. oktobra, objavljene kao “oštro upozorenje na separatističke činove snaga za ‘nezavisnost Tajvana'”.