Glavni državni tužitelj Ukrajine podnio ostavku usljed skandala zbog izuzeća od vojnog roka
Andrij Kostin odstupio je nakon otkrivanja korupcijske sheme koja je uključivala lažne dijagnoze invalidnosti za izuzeće od mobilizacije.
Ukrajinski glavni tužitelj Andrij Kostin najavio je svoju ostavku usred skandala u koji su uključeni deseci dužnosnika koji su navodno zloupotrijebili svoj položaj kako bi dobili status invalida i izbjegli služenje vojnog roka.
Početkom oktobra pokazalo se da su deseci javnih tužitelja u zapadnoj regiji Hmeljnicki (Khmelnytskyi) lažno dobili invalidske dozvole i primali posebne penzije.
Nastavite čitati
list of 3 itemsZašto se ukrajinska vojska suočava s krizom dezerterstva
Ukrajina pokrenula istragu o ubistvu zarobljenih vojnika
Kostin je rekao da preuzima odgovornost za skandal i najavio ostavku. Situaciju u vezi s lažnim dijagnozama invaliditeta nazvao je “očito nemoralnom”.
“U ovoj situaciji smatram kako je ispravno da objavim svoju ostavku na mjesto glavnog tužitelja”, rekao je Kostin.
Saopćenje je uslijedilo nakon sastanka Vijeća za nacionalnu sigurnost i odbranu.
Nakon sastanka, ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski izdao je dekret da se do kraja godine ukine trenutni sistem medicinskih i socijalnih komisija odgovornih za registraciju pojedinaca kao osoba s invaliditetom, čime se uklanja rupa u zakonu koja je omogućavala izbjegavanje vojnog roka putem podmićivanja.
‘Stotine’ slučajeva
Nakon što je skandal izbio ranije ovog mjeseca Kostin je naredio istragu koja je, kako je rekao, otkrila da je broj tužitelja s invaliditetom u regiji Hmeljnicki 61, a da je njih 50 prije rata bilo registrirano kao invalidi.
“Vrlo je važno utvrditi zašto im je dodijeljen status invalida, jer je udio takvih zaposlenika u regiji Hmeljnicki vrlo visok”, rekao je.
Ostavku glavnog tužitelja još treba odobriti parlament, gdje stranka Zelenskog ima većinu. Nakon predsjednikova javnog poziva na odgovornost uveliko se očekuje da će ga parlament podržati.
U svom obraćanju Zelenski je rekao naciji da se takva korupcija proteže mnogo šire nego samo na tužitelje.
“Postoje stotine takvih slučajeva očito neopravdanih invaliditeta među dužnosnicima carine, porezne uprave, penzionog fonda i lokalne uprave”, rekao je.
“Sve to treba riješiti temeljito i brzo”, rekao je. Cijeli se proces mora digitalizirati, dodao je, rekavši kako trenutno “ljudi koji su dobili stvarni invaliditet, posebno u borbi, često ne mogu dobiti odgovarajući status i poštene isplate”.
Služba sigurnosti Ukrajine (SBU) ranije je objavila saopćenje u kojem se navodi da su 64 dužnosnika unutar medicinskih i socijalnih stručnih komisija obaviještena da su pod istragom zbog nezakonitog izdavanja uvjerenja o invalidnosti.
“Još devet osoba je već osuđeno”, rekao je SBU u svom saopćenju, dodajući da je 4.106 potvrda o invalidnosti “poništeno”.
Mobilizacija u Ukrajini je žestoko osporavano i kontroverzno pitanje koje je polariziralo društvo nakon opsežnog vojnog regrutiranja početkom ove godine kako bi se ojačale ukrajinske snage koje se bore protiv ruske invazije.
Budući da je predsjednik potpisao obnovljeni zakon o mobilizaciji u aprilu 2024, muškarci u dobi od 25 do 60 godina sada imaju pravo služiti vojsku. Ranije je raspon bio 27 do 60.
Vojnici su svjedočili o teškim uvjetima, uključujući nemilosrdne dane teške borbe bez pomoći zbog nedostatka pojačanja. Jedinice na prvoj liniji s medijima su podijelile da su se selile iz jedne bitke u drugu uz minimalan odmor.
Smatra se da su krivični progoni za dezertiranje iz ukrajinske vojske već ove godine pogodili najmanje 30.000 ljudi. To je nekoliko puta više od 2022. godine kada je rat počeo, a građani i stranci dobrovoljno odlazili u vojsku.