Raspoređivanje američkog THAAD-a u Izrael otkriva nedostatke Željezne kupole

Raspoređivanje sistema THAAD predstavlja otvoreno priznanje neuspjeha izraelske Željezne kupole da presretne sve leteće objekte koje su lansirali izraelski protivnici.

Postavljanja američkog protivraketnog sistema THAAD u Izraelu potaknulo je brojne sumnje u sposobnosti Željezne kupole (U.S. Army/Capt. Adan Cazarez/Handout via REUTERS)
Postavljanja američkog protivraketnog sistema THAAD u Izraelu potaknulo je brojne sumnje u sposobnosti Željezne kupole (U. S. Army/Capt. Adan Cazarez/Handout via REUTERS)

Saopćenje američkog ministra odbrane Lloyda Austina o završetku postavljanja američkog protivraketnog sistema THAAD u Izraelu potaknulo je brojne sumnje u sposobnosti Željezne kupole (Iron Dome) i izraelskih odbrambenih sistema. Sve se to dešava u trenutku kada svijet očekuje da će Izrael napasti Iran kao odgovor na iranski raketni napad početkom ovog mjeseca.

Prema onome što je Al Jazeerin dopisnik iz Washingtona Mohammed Alami mogao primijetiti iz stavova u američkim medijima i političkih mišljenja, raspoređivanje sistema THAAD predstavlja otvoreno priznanje neuspjeha izraelske Željezne kupole da presretne sve leteće objekte koje su lansirali izraelski protivnici.

Željezna kupola je mnogo puta tokom prošle godine pokazala neuspjeh u presretanju projektila koje su lansirali pripadnici palestinskog otpora u Gazi i Libanu ili Husi u Jemenu i Islamski otpor u Iraku. Iranske rakete uspjele su doprijeti duboko u Izrael i zadati udarce važnim i osjetljivim vojnim položajima. Također, rakete i dronovi Hezbollaha stigli su do kuće izraelskog premijera Benjamina Netanyahua.

Činjenica da su projektili i dronovi uspjeli probiti ovaj sistem odbrane nanijela je veliki udarac izraelskim tvrdnjama o ogromnim sposobnostima Željezne kupole i njenoj sposobnosti da spriječi projektile da dopru do izraelske teritorije. Također je uzrokovala krize Izraelskoj vladi na domaćem terenu nakon neuspjeha da zaštiti svoje građane.

Neslaganja u SAD-u

Alami, također, otkriva da postoje neslaganja unutar američke administracije u vezi s očekivanim izraelskim napadom na Iran, posebno između američkog predsjednika Joea Bidena i ministra odbrane Austina. Dok Biden ističe da je informiran o načinu i vremenskom okviru očekivanog izraelskog napada koji bi trebao biti odgovor na nedavni iranski napad, Austin je izjavio da nema saznanja o tome, što je pokrenulo pitanja o nivou koordinacije unutar američke administracije.

Bidenova izjava da je upoznat s vremenskim okvirom i detaljima izraelskog odgovora Iranu dolazi u trenutku kada je Iransko ministarstvo vanjskih poslova saopćilo da svaku stranu koja je upoznata s detaljima očekivanog izraelskog napada smatra saučesnikom u agresiji na Iran.

Omar Hawash, dopisnik Al Jazeere iz Teherana, istaknuo je da je Iransko ministarstvo vanjskih poslova upozorilo Agenciju za atomsku energiju da mora snositi svoj dio odgovornosti u pogledu bilo kakve prijetnje tim postrojenjima, ističući da će odgovoriti istom mjerom na svaki napad usmjeren na iranska nuklearna postrojenja.

Hawash je naglasio da Iransko ministarstvo vanjskih poslova svaku metu koju Izrael želi napasti unutar iranske teritorije smatra crvenom linijom, bez obzira je li riječ o nuklearnim, naftnim ili vojnim objektima, pa čak i vladinim zgradama ili službenim dužnosnicima.

U kontekstu reperkusija koje dalji razvoj krize ostavlja na unutrašnju američku scenu, Al Jazeerin dopisnik je spomenuo ogorčenje i bijes američkih građana koji se protive odluci o raspoređivanju američkog sistema i povećanju vojne i finansijske pomoći Izraelu, posebno među članovima Demokratske stranke. Smatraju da takva odluka proturječi predsjednikovim pozivima na suzdržanost i neproširivanje opsega rata te kako ovakvi koraci guraju Sjedinjene Američke Države da postanu direktna strana u sukobu.

Izvor: Al Jazeera

Reklama