Ko je Ilan Shor, biznismen u bjekstvu optužen za malverzacije u Moldaviji
Moldavski zvaničnici navode kako je odbjegli oligarh odigrao vodeću ulogu u miješanju koje je podržala Rusija s ciljem da put Moldavije prema EU skrene sa kolosijeka.
Predsjednica Moldavije Maia Sandu rekla je kako su nedjeljni predsjednički izbori i referendum o zacrtavanju puta prema članstvu u Evropskoj uniji bili poremećeni vanjskim miješanjem “bez presedana”, piše Reuters.
Moldavski zvaničnici navode kako je Ilan Shor, 37-godišnji odbjegli oligarh iz siromašne jugoistočne evropske države, igrao vodeću ulogu u miješanju koje je podržala Rusija s ciljem da put Moldavije prema EU skrene sa kolosijeka.
Nastavite čitati
list of 4 itemsOd Turske do Gruzije – deset država koje čekaju članstvo u EU
Kampovi za obuku: Zašto moldavske obavještajne službe targetiraju BiH
Usklađenost s vrijednostima EU-a ključno za pristupanje Uniji
Reuters donosi nekoliko ključnih činjenica o Shoru:
Porodični biznis
Shor je rođen u izraelskom Tel Avivu 6. marta 1987. godine, ali se njegova porodica vratila u Moldaviju 1990-ih. Njegov otac Miron Shor bio je poslovni čovjek s interesima u bescarinskoj maloprodaji i turističkom sektoru, između ostalog.
Kada mu je 2005. umro otac, 18-godišnji Shor preuzeo je porodični posao ‘ShorHolding’ i proširio njegov portfolij kupovinom TV stanica, osiguravajućeg društva i moldavske nogometne ekipe FC Milsami Orhei.
‘Krađa stoljeća’
U junu 2017, Shor je osuđen na 7,5 godina zatvora zbog umiješanosti u krađu milijardu dolara iz moldavskog bankarskog sistema 2014. godine, što je najveća bankovna prevara u historiji ove bivše članice SSSR-a.
On je bio predsjednik Banca de Economii, jedne od tri banke umiješane u takozvanu krađu stoljeća. Također je bio šef Dufremola, najvećeg moldavskog prodavača bescarinske robe.
Dok je bio u kućnom pritvoru čekajući žalbu, pobjegao je 2019. u Izrael. Prema moldavskim medijima, on sada živi u Rusiji i ove je godine dobio rusko državljanstvo.
Žalbeni sud mu je 2023. udvostručio zatvorsku kaznu na 15 godina u odsutnosti zbog optužbi za korupciju i zamrznuo svu njegovu imovinu.
Politička karijera
Shor je 2015. izabran za gradonačelnika malog moldavskog grada Orheie koji se nalazi 40-ak kilometara od glavnog grada Kišinjeva, a na toj dužnosti je bio do aprila 2019. godine.
Shorova umiješanost u bankovnu prevaru nije smetala njegovim glasačima i prema anketama redovno je bio treći ili četvrti najpopularniji političar u Moldaviji. Uprkos životu u egzilu, Shor je izabran u Parlament 2019. i reizabran 2021. godine, iako nije prisustvovao sjednicama i izgubio je zastupnički mandat 2023.
Prošle godine njegova je stranka zabranjena, a on je također pod zapadnim sankcijama, optužen za “zloćudne kampanje utjecaja” u korist Rusije.
Optužbe za miješanje u izbore
Sigurnosno-obavještajna služba Moldavije (SIS) navodi kako je Shor bio ključan u usmjeravanju jedne milijarde moldavskih leja (56,4 miliona dolara) u državu od sredine 2022. preko političkih stranaka povezanih s njim kako bi pridobio glasove ljudi.
U novembru 2023, moldavska Vlada zabranila je Shorovoj stranci Šansa učešće na lokalnim izborima iz razloga nacionalne sigurnosti. Moldavska komisija za vanredne situacije saopćila je kako je Šansa koristila neprijavljeni strani novac za podmićivanje kandidata i glasača te za manipuliranje javnim mnijenjem.
Moldavske vlasti također su zabranile medijske kompanije i razne Telegram kanale povezane sa Shorom. Ali njegova poruka – protiv EU i u korist Moskve – i dalje nalazi put do građana Moldavije.
U oktobru su moldavska policija i tužitelji za borbu protiv korupcije optužili Shora i njegove podružnice za usmjeravanje više od 15 miliona dolara ruskih sredstava na račune, kako se procjenjuje, više od 130.000 moldavskih građana, što je ogroman iznos za Moldaviju. Shor je negirao krivicu u ovom slučaju.