Haaretz: Iran došao do osjetljivih informacija o visokim izraelskim zvaničnicima

Među procurjelim informacijama su elektronske poruke koje sadrže listu kontakata te da je grupa hakera to objavila nedavno na internetskoj stranici koju je namjenski kreirala.

Izrael, od iznenadnog napada Hamasa 7. oktobra, pretrpio neviđeni talas cyber-napada (REUTERS/Stephanie Lecocq) (Reuters)

Novine Haaretz objavile su da su hakeri, za koje se vjeruje da rade za Iransku obavještajnu službu, objavili lične podatke koji sadrže osjetljive detalje, a koje su dobili hakiranjem računa bivših i sadašnjih izraelskih vojnih zvaničnika i političara, od kojih su dvojica još na funkcijama.

U novinskom izvještaju koji je napisao Omer Benjakob pojašnjeno je da su među procurjelim informacijama elektronske poruke koje sadrže listu kontakata te da je grupa hakera to objavila nedavno na internetskoj stranici koju je namjenski kreirala i podijelila linkove na svom kanalu na Telegramu.

Grupa je zaprijetila da će objaviti više ličnih podataka o dvojici zvaničnika: Yairu Golanu, lideru Demokratske stranke i bivšem zamjeniku načelnika Generalštaba te o Kamalu Pinchasiju, glasnogovorniku vojske na perzijskom jeziku.

U novinama je navedeno da su izraelski istražitelji upoznati s ovom grupom kao jednom od mnogih grupa iranske mreže cyber-ratovanja, koja se prvenstveno fokusira na vođenje kampanja utjecaja, te da su izraelske vlasti obaviještene o hakiranju i curenju informacija, kao i zvaničnici čiji su računi navodno hakirani.

Jedan od istražitelja u Izraelskoj direkciji za cyber sigurnost rekao je da „grupa funkcionira kao platforma za pojačavanje učinka hakerskih operacija, od kojih su neke vrlo uspješne, a druge nešto manje, i to s ciljem utjecaja na izraelsku ekonomiju izazivanjem straha pomoću tehnika psihološkog rata“.

Neviđeni talas cyber-napada

Istražitelj je objasnio da „neki od objavljenih materijala nisu rezultat hakerskih operacija ove grupe, već prethodnih hakerskih operacija, te da internetom kruže već godinama, poput slika političara koje su objavljene, kao i da je u nekim slučajevima riječ samo o prijetnjama i nema dokaza o načinjenoj šteti“.

U Haaretzu je objavljeno da je Izrael, od iznenadnog napada Hamasa 7. oktobra, pretrpio neviđeni talas cyber-napada, usljed kojih je procurila velika količina informacija o raznim agencijama, Ministarstvu pravde, Ministarstvu odbrane i Centru za nuklearna istraživanja u Negevu.

Istražitelji kažu da postoje iranske hakerske grupe koje prikupljaju obavještajne informacije i uzrokuju stvarnu štetu, ali grupa koja stoji iza najnovijeg curenja nije uobičajena grupa za cyber-napade, već funkcionira kao digitalni nalog koji se koristi za kampanje širenja informacija i utjecaja.

Izvor iz obavještajnih krugova je nedavno rekao za Haaretz da su curenja dio šireg cyber-rata između Izraela i Irana te objasnio da je „sada postalo uobičajeno govoriti o elektronskom utjecaju, psihološkom ratu, ponižavanju, zastrašivanju, ometanju i stvaranju nereda“. Dodao je da su „hakeri dijelom ovoga ništa manje od mreža i internetskih stranica sa lažnim vijestima te da smo vidjeli ovakve stvari u Izraelu, a vidjet ćemo slične i u Sjedinjenim Američkim Državama tokom predsjedničkih izbora“.

Izvor: Agencije

Reklama