Katar poziva na prekid vatre u izraelskim ratovima u Gazi i Libanu
Katarski šeik Tamim bin Hamad Al Thani također poziva na trajno rješenje izraelsko-palestinskog sukoba.
Katarski emir pozvao je na prekid vatre u izraelskim ratovima u Gazi i Libanu i naglasio važnost uspostave palestinske države na sastanku s čelnicima Evropske unije u Briselu.
EU zajednica od 27 zemalja nastoji tješnje sarađivati s Vijećem za saradnju u Zaljevu (GCC) – koje okuplja Bahrein, Kuvajt, Oman, Katar, Saudijsku Arabiju i Ujedinjene Arapske Emirate – u rješavanju sukoba i na Bliskom istoku i u Ukrajini.
Nastavite čitati
list of 4 itemsSve teža priprema i dostava hrane ugroženima u Libanu
Izraelski udari u blizini aerodroma u Bejrutu
Izraelska vojska nastavlja uništavati svaki oblik civilne infrastrukture u sjevernoj Gazi
U uvodnom obraćanju na prvom samitu EU-a i GCC-a u srijedu, katarski šeik Tamim bin Hamad Al Thani istaknuo je potrebu za stvaranjem “suverene i nezavisne” palestinske države koja bi postojala rame uz rame s Izraelom. Također je pozvao na prekid vatre u izraelskim ratovima koji su u toku u Gazi i Libanu.
“Razorni rat koji je Izrael danas vodio protiv Palestine i Libana učinio je ratne zločine nečim normalnim. To je nešto što ne možemo prihvatiti”, rekao je Al Thani.
“Potrebno nam je rješenje za ove sukobe. Moramo pronaći rješenje za palestinsko pitanje na temelju međunarodnog legitimiteta i granica iz 1967. godine… Prekid vatre bio bi prvi korak prije ozbiljne runde pregovora za konačno rješenje palestinskog pitanja.”
Samit se održava više od godinu dana nakon što je Izrael pokrenuo svoj napad na Gazu nakon što je palestinska grupa Hamas povela napad na južni Izrael, ubivši najmanje 1139 ljudi, uglavnom civila, prema podacima Al Jazeere temeljenim na službenim izraelskim statistikama, i zarobljeno je oko 250 talaca.
Izraelski rat protiv Gaze ubio je više od 42.400 ljudi, većinom žena i djece, prema palestinskim vlastima, i raselio više od 90 posto od 2,3 miliona stanovnika teritorija.
U međuvremenu, libanska oružana grupa Hezbollah izmjenjuje prekograničnu vatru s Izraelom više od godinu dana, rekavši da djeluje kao odgovor na izraelski razorni kopneni i zračni napad na Gazu.
Izraelska vojska je prošlog mjeseca drastično eskalirala borbe s Hezbollahom, ciljajući nekoliko viših čelnika u organizaciji, proširivši izraelsko bombardiranje preko Libana i poslavši kopnene trupe na jug zemlje.
Najmanje 1.350 ljudi je ubijeno u Libanu otkako je Izrael eskalirao svoje napade prošlog mjeseca, prema libanskim vlastima.
Predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen upozorila je na eskalaciju rata na Bliskom istoku i pozvala na trenutni prekid vatre u Gazi i Libanu.
“Ruski rat protiv Ukrajine i teroristički napad Hamasa na Izrael 7. oktobra temeljno su potkopali regionalnu sigurnost u Evropi i Zaljevu”, rekla je.
“Moramo učiniti sve što je u našoj moći i mobilizirati sve svoje diplomatske vještine kako bismo zaustavili izuzetno opasnu eskalaciju s Iranom koji sada pokreće masivni balistički napad na Izrael ili sa Husima koji napadaju naše brodove”, dodala je.
Novinar Al Jazeere Hashem Ahelbarra, koji je izvještavao sa samita, rekao je da su uvodne riječi čelnika dale naslutiti kako spiralno nasilje na Bliskom istoku postaje “hitno” pitanje za međunarodnu zajednicu.
“Ako se ovo nastavi, moglo bi se dodatno pogoršati u širu konfrontaciju koja bi mogla uvući Irance u začarani krug odmazdi s Izraelcima. To bi mogao biti trenutak u kojem bi međunarodna zajednica imala nultu moć da obuzda situaciju”, rekao je.
Prisutnost de facto vladara Saudijske Arabije, saudijskog prestolonasljednika Mohammeda bin Salmana – potvrđena u posljednjem trenutku – povećala je nade za rješenje – dvije države, koju GCC podržava od ranije.
“Godina 2002. bila je datum kada su Saudijci pokrenuli Arapsku mirovnu inicijativu, koja poziva sve arapske nacije da priznaju Izrael u zamjenu da Izraelci prihvate nezavisnu palestinsku državu, [tu] istu izjavu ponovio je katarski emir,” rekao je Ahelbarra.
Rusko-ukrajinski rat još jedan prioritet
Ruski rat protiv Ukrajine također je dominirao sastancima, pri čemu je EU pokušao pridobiti međunarodnu podršku za izolaciju Rusije.
Dok se gledišta razlikuju o ruskoj invaziji na Ukrajinu – posebice o provedbi zapadnih sankcija i pritisku EU-a da kazni Iran zbog jačanja ratnih napora Moskve – postojala je nada za bližu saradnju na tom planu.
“Uvjerena sam da možemo raditi zajedno i osloniti se na vas da zaustavimo ovaj ilegalni ruski rat”, rekla je von der Leyen čelnicima Zaljeva.
Iako Brisel želi da partneri GCC-a pristanu na čvršći jezik o ruskom vojnom napadu, ne očekuje da u potpunosti zauzmu njegovu poziciju u okrivljavanju Moskve.
Al Thanijev uvodni govor kratko se osvrnuo na sukob na evropskom tlu.
“Što se tiče ukrajinsko-ruskog rata, stajalište GCC-a temelji se na načelima međunarodnog prava i Povelji Ujedinjenih naroda, koja čuva suverenitet država, njihovu teritorijalnu cjelovitost i nemiješanje u unutrašnje poslove država”, rekao je emir.