EU uvodi sankcije Iranu zbog navodnog slanja projektila Rusiji
Vijeće Evropske unije je usvojilo restriktivne mjere protiv sedam pojedinaca i sedam subjekata iz Irana kao odgovor na to što je, kako se navodi, ta zemlja poslala rakete i dronove Rusiji.
Evropska unija je dogovorila da će nametnuti sankcije za sedam osoba i sedam organizacija iz Irana, među kojima su zamjenik ministra odbrane te nacionalna aviokompanija, zbog njihove navodne povezanosti s iranskim transferom projektila i dronova Rusiji.
Vijeće Evropske unije je u ponedjeljak saopćilo da će uvesti sankcije za sedam pojedinaca i sedam organizacija, koje uključuju zamrzavanje imovine i zabranu putovanja u Evropsku uniju.
Nastavite čitati
list of 3 itemsMVP Irana: Potpuno smo spremni za rat, ali želimo mir
Sastanak šefova diplomatije: EU želi kazniti Iran zbog Rusije
Sankcijama su obuhvaćeni iranski ministar odbrane Seyed Hamzeh Ghalandari, visokopozicionirani pripadnici snaga korpusa Quds Iranske revolucionarne garde i tri iranske aviokompanije, među kojima je i Iran Air.
Predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen pozdravila je uvođenje sankcija.
“Podrška iranskog režima ruskom agresorskom ratu protiv Ukrajine neprihvatljiva je i mora prestati”, napisala je Von der Leyen na društvenoj mreži X, dodajući da zbog toga “pozdravlja uvođenje sankcija pojedinacima i entitetima kao odgovor na iranske transfere dronova i projektila Rusiji.”
Ukrajinski ministar vanjskih poslova Andrij Sibiha također je pozdravio sankcije, napisavši na društvenoj mreži X da oni “koji podržavaju agresiju moraju odgovarati za to”.
Iran negira isporuku
Glasnogovornik iranskog ministarstva vanjskih poslova Esmail Baghaei u utorak je negirao da je Teheran Rusiji isporučio projektile i osudio sankcije, ističući da su one protivne međunarodnom pravu.
“Neke evropske zemlje i Ujedinjeno Kraljevstvo nažalost su tvrdili bez dokaza da je Iran vojno intervenisao u ovom sukobu što je u potpunosti opovrgnuto”, rekao je Baghaei, referirajući se na rat koji Rusija vodi u Ukrajini.
Uvođenje sankcija je uslijedilo nakon što je SAD prošlog mjeseca, pozivajući se na obavještajne podatke za koje kaže da su podijeljene sa saveznicima, rekao da je Iran isporučio Rusiji balističke projektile za rat u Ukrajini.
Iranski predsjednik Masoud Pezeshkian tada je negirao da je Teheran izvršio transfer bilo kakvog oružja Rusiji otkako je njegova administracija preuzela vlast u augustu, priznajući da je “moguće da je isporuka izvršena u prošlosti”.
Zemlje članice Evropske unije, osim Mađarske, pružile su Ukrajini vojnu i ekonomsku podršku u vrijednosti od oko 118 milijardi eura (129 milijardi dolara) otkako je Rusija pokrenula invaziju na tu zemlju u februaru 2022. godine.