Izraelski historičar: Izrael je podijeljen na dvije države
Koliko je izrael danas podijeljen politički istraživač Avi Shilon pokazuje na primjeru da su na godišnjicu 7. oktobra u Izraelu održane dvije ceremonije.
Izraelski historičar i politički istraživač Avi Shilon smatra da je „Izrael faktički podijeljen na dvije države, iako zvanično postoji kao jedna“.
Kao dokaz tome, Shilon je u članku objavljenom u izraelskim novinama Yedioth Ahronoth rekao da neslaganja između premijera Benjamina Netanyahua i njegovog ministra odbrane Yoava Gallanta nisu samo obična politička neslaganja, već duboki sukob koji predstavlja polarizaciju koja nadilazi politiku i prelazi u podjelu u pristupu i viziji o budućnosti zemlje.
Nastavite čitati
list of 3 itemsZašto Netanyahu toliko insistira na izraelskoj kontroli granice Gaze i Egipta
Porodice izraelskih zarobljenika žestoko napadaju Netanyahua
Shilon je rekao: „Neslaganje između ministra odbrane i premijera te Netanyahuovo neodobravanje Gallantovog odlaska u Sjedinjene Američke Države može se smatrati još jednim poglavljem ličnih političkih zavjera koje su pratile Netanyahuovu vladu u protekloj godini, uključujući buku koja je pratila pokušaj da se Gideon Sa'ar zamijeni s Gallantom prije početka operacije ‘pejdžer’ u Libanu“.
Dodao je: „Iako je njihov sukob riješen i Gallant će na kraju otputovati u Washington, ostat će nam samo gorak okus zbog ponašanja političara, čak i u vrijeme rata.“
Rekao je još: „Neslaganje između Gallanta i Netanyahua treba razumjeti dublje, što je u skladu sa suludom činjenicom da su na godišnjicu 7. oktobra u Izraelu održane dvije ceremonije. Drugim riječima, ono što se danas dešava u Izraelu pokazuje da smo već prošli fazu političke polarizacije i došli u situaciju u kojoj Izrael formalno djeluje kao jedna država, ali je zapravo već podijenjen na dvije države.“
Dva različita pravca
Historičar je spomenuo dva različita pravca Netanyahua i Gallanta, koji „vode jedan rat s dvije različite vizije“. „Netanyahu koristi uspjehe izraelske vojske u Libanu i sada je spreman da poduzme eskalacijske korake, čak i ako se time suočava s Amerikancima, koji teže ka nekom političkom dogovoru nakon vojnih uspjeha“, rekao je.
Dodao je: „Netanyahuova politika ne teži okončanju rata u Gazi u korist sporazuma o taocima i pokušaja postizanja političkog rješenja u Gazi i Libanu. On želi da se vojne operacije nastave sve dok ne postigne ono što on naziva potpunom pobjedom.“
Suprotno tome, navodi Shilon, Gallant „poziva na potpunu koordinaciju s Amerikancima, zasnovanu na tome da se, pored vojnih postignuća, interes Izraela poklapa s vizijom koju je predložila američka administracija. To je okončanje rata u Gazi putem sporazuma koji bi doveo do političkog rješenja i regionalnog saveza sa Saudijskom Arabijom i umjerenim zaljevskim zemljama, kao i rješenja po pitanju Libana.“
Historijska podjela
Analizirajući situaciju, Shilon je aktuelni sukob između Netanjahua i Gallanta uporedio s podjelom između kraljevstva Judeje i Izraela, prema hebrejskoj historiji, koja su se ponekad udruživala da bi se suprotstavila svojim neprijateljima, ali su na kraju propala oba, jedno za drugim.
Izrazio je zabrinutost zbog toga što nije postignut dogovor čak ni o komemoraciji za žrtve sukoba te zbog nedostatka međusobnog povjerenja među političkim liderima, smatrajući to dvoje opasnim pokazateljem izazova s kojima se Izrael trenutno suočava.
Izraelski historičar smatra da neuspjeh vlade da uspostavi nezavisnu istražnu komisiju kako bi analizirala prošlogodišnje neuspjehe „odražava dubinu podjele i nesposobnost političkog sistema da izvuče neophodne lekcije“.
Rekao je: „Neshvatljiva je činjenica da je u sadašnjem Izraelu nemoguće postići dogovor čak i o zajedničkoj ceremoniji sjećanja na hiljade žrtava prošlogodišnje tragedije. Pored toga, činjenica da, uoči očekivanog izraelskog napada na Iran, premijer ne vjeruje svom ministru odbrane u vezi s onim što će reći tokom sastanaka s američkom supersilom, bez koje ne možemo nastaviti rat, opasan je pokazatelj preslikavanja daleke historije u sadašnjost.“
„Ne morate ići daleko u historiju. Činjenica da politički sistem nije sposoban dogovoriti se čak ni oko nezavisne istražne komisije, ne sluti na dobro za našu budućnost“, rekao je na kraju, a zatim dodao: „Ako ovu situaciju ne popravimo na vrijeme, cijenu podjele ćemo platiti svi, iz oba tabora.“