Američki zvaničnici: Pronalaženje meta Husa teže je nego što se očekivalo
Američki i britanski napadi uništili su ili oštetili samo oko 20-30 posto ofanzivnih sposobnosti grupe, od kojih je većina mobilna i moguće je sakriti.
List The New York Times objavio je izjave dvojice američkih zvaničnika prema kojima su američko-britanski napadi na Jemen imali djelimičan uticaj na ofanzivne sposobnosti Husa, jer su oni i dalje u mogućnosti da projektilima i dronovima gađaju brodove u Crvenom moru.
Također su izjavili da se pronalaženje meta Husa pokazalo težim nego što se očekivalo.
Dodali su da američke i druge zapadne obavještajne agencije proteklih godina nisu radile na prikupljanju informacija o vojnim sposobnostima Husa – njihovim sistemima protuzračne odbrane, komandnim centrima i lokacijama za proizvodnju projektila i dronova.
Zračni napadi na Jemen oštetili su ili uništili oko 90 posto ciljanih meta, ali su, uprkos tome, Husi sačuvali oko tri četvrtine svojih sposobnosti za lansiranje projektila i dronova, rekli su zvaničnici.
Izazov za američku administraciju
The New York Times je objavio da je procjena obima štete nanesene vojnim sposobnostima Husa prva detaljna procjena napada američkih i britanskih ratnih aviona i brodova. Navodi da je to glavni izazov s kojim se suočava administracija američkog predsjednika Joea Bidena u odvraćanju Husa od njihovih napada.
List je prenio izjavu jednog zvaničnika američkog generalštaba prema kojoj on smatra da su posljednjim napadima postignuti ciljevi – narušavanje sposobnosti Husa da pokreću složene napade projektilima i dronovima, poput onih koje su izveli u četvrtak u Crvenom moru.
Međutim, dva američka zvaničnika su rekla da, iako su gađali 60 projektila i dronova Husa sa više od 150 navođenih projektila, američki i britanski napadi su uništili ili oštetili samo oko 20-30 posto ofanzivnih sposobnosti grupe, od kojih je većina mobilna i moguće ju je sakriti.