UN: Vjeruje se da u Sudanu ima 13 masovnih grobnica
Specijalni izaslanik Ujedinjenih naroda u Sudanu Volker Perthes povlači se sa funkcije, tri mjeseca nakon što je proglašen nepoželjnom osobom u ovoj afričkoj zemlji.
Zajednički ured Ujedinjenih naroda za ljudska prava (UNITAMS) saopćio je da je dobio vjerodostojne izvještaje o postojanju najmanje 13 masovnih grobnica u sudanskom gradu El Geneina, u regiji Darfur i okolnim područjima, koje su nastale kao rezultat napada na civile paravojne formacije Sudanskih snaga za brzu podršku (RSF) i arapskih milicija.
UNITAMS je u objavi na društvenim mrežama naveo da je većina pomenutih civila bila iz zajednice Masalit, prenosi Tanjug, pozivajući se na Reuters.
U međuvremenu je objavljeno da se specijalni izaslanik UN-a u Sudanu Volker Perthes povlači sa funkcije, više od tri mjeseca nakon što ga je Sudan proglasio nepoželjnim kada su nesuglasice između suparničkih frakcija prerasle u rat.
Etničko i seksualno nasilje
“Zahvalan sam generalnom sekretaru [UN-a] na toj prilici i na njegovom povjerenju u mene, ali sam ga zamolio da me razriješi ove dužnosti“, poručio je Perthes Vijeću sigurnosti UN-a, dvije i po godine nakon što je preuzeo posao, prenosi Fena, pozivajući se na Reuters.
Sudanska vojska (SAF), koju predvodi general Abdel Fattah al-Burhan, i paravojni RSF počeli su se međusobno boriti u aprilu, što je izazvalo humanitarnu krizu.
Više od milion ljudi od tada je pobjeglo od etničkog i seksualnog nasilja u susjedne zemlje.
“Ono što je počelo kao sukob između dvije vojne formacije moglo bi se pretvoriti u potpuni građanski rat“, upozorio je Perthes.
Rekao je 15-članom Vijeću sigurnosti UN-a kako “nema sumnje ko je odgovoran za šta” u sukobu.
“Često neselektivno zračno bombardiranje provode oni koji imaju zračne snage, a to su vojne snage. Većina seksualnog nasilja, pljački i ubistava dešava se u područjima pod kontrolom RSF-a i provode ih ili toleriraju RSF i njihovi saveznici“, izjavio je tokom posljednjeg obraćanja Vijeću sigurnosti UN-a.
Kazao je da su obje strane proizvoljno hapsile, pritvarale, pa “čak i mučile civile”, a bilo je izvještaja i o vansudskim ubistvima.
Državni udar 2021. godine
Rat u Sudanu počeo je četiri godine nakon što je svrgnut predsjednik Omar al-Bashir.
Napetosti između vojske i RSF-a, koji su zajednički izveli državni udar 2021. godine, prerasli su u borbu oko plana za integraciju njihovih snaga u okviru tranzicije na civilnu vlast.
Iako je nekoliko zemalja pokušalo posredovati, nijedna nije uspjela zaustaviti borbe.
Sudan je u junu proglasio Perthesa personom non grata i on je tada radio van Sudana.
Ujedinjeni narodi su tada saopćili da se osoblje UN-a ne može proglasiti nepoželjnim osobama.