Ruske novine: Ukrajina će sljedeće sedmice pregovarati s SAD-om o uvjetima mira

Planirani pregovori između Ukrajine i SAD-a u vezi s američkim sigurnosnim garancijama Kijevu mogli biti korak ka mirovnom sporazumu kojim se stavlja tačka na rat u Ukrajini, piše Pravda.

Američki predsjednik Joe Biden s ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim Foto: Reuters

Ruski list Pravda citirao je ruske analitičare koji kažu da bi planirani pregovori između Ukrajine i Sjedinjenih Američkih Država (SAD) sljedeće sedmice u vezi s američkim sigurnosnim garancijama Kijevu mogli biti korak ka mirovnom sporazumu kojim se stavlja tačka na rat u Ukrajini.

Ruski list je prenio komentar Anatoliija Matviichuka, vojnog stručnjaka i penzioniranog pukovnika ruskih specijalnih snaga, koji kaže da bi pregovori o sigurnosnim garancijama mogli biti korak ka mirnom rješavanju rusko-ukrajinskog sukoba.

Penzionirani ruski pukovnik kaže da izjava ukrajinskog zvaničnika da ”sljedeće sedmice počinju pregovori između Ukrajine i SAD-a o sigurnosnim garancijama za Ukrajinu znači da je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski shvatio da je došlo vreme za sklapanje mirovnog sporazuma i da on treba odrediti cijenu tog sporazuma i crvene linije preko kojih ima pravo da ide u kontekstu teritorijalnih ustupaka. Najvjerovatnije počinje ispitivanje mogućnosti za sklapanje mirovnog sporazuma.”

Andriy Yermak, šef Ureda ukrajinskog predsjednika, rekao je da će njegova zemlja ove sedmice započeti konsultacije sa SAD-om o pružanju sigurnosnih garancija koje će važiti sve dok se ne završi proces pridruživanja Sjevernoatlantskom savezu (NATO).

“Ove sedmice počinjemo razgovore sa Sjedinjenim Američkim Državama”, napisao je Andriy Yermak na Telegramu, dodajući da se više od 10 drugih zemalja pridružilo deklaraciji G7 i da Ukrajina sa svakom od njih pregovara o uslovima budućih garancija.

Dugoročne obaveze

On je naglasio da će sigurnosne garancije za Ukrajinu biti specifične i dugoročne obaveze, “koje će osigurati sposobnost Ukrajine da porazi Rusiju i da odvrati rusku agresiju u budućnosti. Sadržavat će jasno formulirane mehanizme podrške”, rekao je on.

Prema riječima Matviichuka, mediji u zapadnim zemljama, posebno američki, ukazuju da Bijela kuća nije zadovoljna ”politikom pritužbi” Zelenskog i poziva ga da definira sposobnosti ukrajinskih oružanih snaga. Matviichuk je dodao: “Postoje područja za koja će se nastaviti boriti, ali ne vojnim, već diplomatskim sredstvima, a to će najvjerovatnije uključivati Krim.”

Prema pisanju lista, stručnjak za sigurnost i vojni analitičar Igor Gerasimov smatra da je ono što je navelo direktora ureda ukrajinskog predsjednika da daje izjave u vezi s pregovorima Kijeva i Washingtona sljedeće sedmice jeste neuspjeh kontranapada, što je također faktor koji ih tjera da razmišljaju o pregovorima.

Gerasimov također smatra da pregovori i garancije “uopće ne obećavaju”, naglašavajući da Rusija ne mora pregovarati s Ukrajinom uz američko posredovanje, te da pregovori Ukrajine i SAD-a o sigurnosnim garancijama neće utjecati na tok “ruske specijalne vojne operacije u Ukrajini.”

Izvor: Agencije

Reklama