Kongres otvara istragu o navodnoj umješanosti Kine u hakovanje State Departmenta
Kineski hakeri su od maja tajno pristupali nalozima e-pošte u oko 25 organizacija, uključujući State Department, američko ministarstvo trgovine i Microsoft.

Komiteta za nadzor Predstavničkog doma Kongresa SAD-a saopštio je danas da otvara istragu zbog sumnje o umiješanosti Kine u nedavna hakovanja sistema elektronske pošte američkog trgovinskog sektora i State Departmenta.
Predsjedavajući komiteta James Comer i šefovi dva podkomiteta zatražili su od sekretarke za trgovinu Gine Raimondo i državnog sekretara Antonyja Blinkena da o tome obavijeste osoblje Kongresa do 9. avgusta, prenosi Reuters.
”Također smo zabrinuti da taj napad na federalne agencije, uključujući nalog e-pošte visokog zvaničnika američke vlade kao što ste vi, odražava novi nivo vještine i sofisticiranosti kineskih hakera”, navodi se u poruci koju su članovi kongresa poslali Gini Raimondo.
Kineski hakeri su od maja tajno pristupali nalozima e-pošte u oko 25 organizacija, uključujući State Department, američko ministarstvo trgovine i Microsoft, navodi Reuters.
Napetost između dvije zemlje
Savjetnik Bijele kuće za nacionalnu sigurnost Jake Sullivan rekao je tada da su SAD “prilično brzo” otkrile šta se dešava, i da su uspjele da spriječe dalji hakerski prodor.
Među hakovanim nalozima bio je i nalog Gine Raimondo.
Državno ministarstvo i ministarstvo trgovine nisu odmah odgovorili na Reutersov zahtjev za komentar.
Prošlomjesečne vijesti da su kineski hakeri prodrli u e-poštu visokih dužnosnika Državnog ureda i Ministarstva trgovine izazvale su pometnju usred velikih napetosti između Pekinga i Washingtona oko niza pitanja, od trgovine do Tajvana.
Puni opseg hakerskog napada, koji je utjecao na najmanje dvadesetak drugih organizacija, nije jasan.
Wall Street Journal je prošlog mjeseca objavio da su hakeri također pristupili računu e-pošte američkog ambasadora u Kini, kao i Daniela Kritenbrinka, pomoćnika državnog sekretara za istočnu Aziju.