Rumunija kupuje američke oklopnjake za 120 miliona dolara
Rumunija će kupiti 16 amfibijskih vozila AAVP za prijevoz ljudstva, tri komandna vozila i dva vozila za izvlačenje.

Američki State Department odobrio je Rumuniji kupovinu 21 amfibijskog oklopnog vozila AAVP, čija je cijena sa naoružanjem i rezervnim dijelovima 120,5 miliona dolara, prenosi agencija Beta pozivajući se na druge medije.
Kako navodi portal Balkanska bezbednosna mreža, Rumunija će kupiti 16 amfibijskih vozila za prijevoz ljudstva, tri komandna vozila i dva vozila za izvlačenje.
“U cijenu ulazi i 16 teških mitraljeza kalibra 12,7 milimetara, pet srednjih mitraljeza 7,62 milimetara, zatim automatski bacači granata kalibra 40 milimetara, termovizijski nišani, rezervni dijelovi i oprema za specijalne misije, kao i obuka ljudstva i tehničara”, navodi se.
Portal dodaje kako je jedina jedinica rumunske vojske koja koristi amfibijska oklopna vozila 307. puk mornaričke pješadije, koja sada ima vozila zaostala iz vremena Hladnog rata, stara više decenija i imaju slabu oklopnu zaštitu, ali se u nedostatku alternative i dalje koriste.
“Rumunski marinci za desant na obalu mora ili rijeke Dunav sada koriste manje desantne brodove i gumene čamce. Nova amfibijska vozila će znatno povećati operativne sposobnosti rumunskih marinaca”, piše u tekstu.
Grci prvi na Balkanu
Oklopnjaci AAVP za prevoz ljudstva imaju kapacitet transporta 21 vojnika sa opremom, a maksimalna nosivost je 4,5 tone. Sa 16 vozila za prijevoz ljudstva rumunska mornarička pješadija moći će sigurnije iskrcati više od 300 marinaca sa opremom, ali i minobacače i lake prenosne sisteme za protivoklopna i protuzračna dejstva.
Oklop AAVP štiti posadu i marince od dejstva metka teškog mitraljeza 14,5 milimetara ispaljenog sa 200 metara ili šrapnela granate kalibra 155 mm koja je eksplodirala na 30 metara od vozila.
Najveći korisnik tog vozila je Vojska SAD, odnosno Korpus Marinaca.
U regiji Balkana Grčka je prva poručila amfibijska oklopna vozila AAVP, i to 76 komada iz zaliha američkog Koprusa Marinaca. Višegodišnji korisnici u Evropi su Italija i Španija, također u jedinicama mornaričke pješadije.