SAD i Južna Koreja održale zajedničku protivpodmorničku vježbu

Zajednička mornarička vježba održana je samo nekoliko dana nakon što je još jedna američka podmornica na nuklearni pogon, druga u sedmici, stigla u Južnu Koreju.

Mornaričke snage Sjedinjenih Američkih Država (SAD) i Južne Koreje izvele su zajedničku vježbu protiv podmornica (EPA - Ilustracija)

Mornaričke snage Sjedinjenih Američkih Država (SAD) i Južne Koreje izvele su zajedničku vježbu protiv podmornica, koja uključuje američku podmornicu na nuklearni pogon, u vodama kod Korejskog poluotoka, objavili su lokalni mediji u subotu, prenosi Anadolija.

Zajednička mornarička vježba održana je samo nekoliko dana nakon što je još jedna američka podmornica na nuklearni pogon, druga u sedmici, stigla u Južnu Koreju.

Vježba je održana u vodama južno od ostrva Jeju i uključivala je seulski ROKS Yulgok Yi I Aegis razarač i ROKS Yi Sun-sin podmornicu. Yonhap News iz Seula objavio je da je sa američke strane u vježbi učestvovao USS Annapolis.

Napetost na Korejskom poluostrvu

“Ova vježba je bila pripremljena da se ojačaju sposobnosti odgovora južnokorejske i američke mornarice i poboljša interoperabilnost u pripremama protiv infiltracija sjevernokorejskih podmornica tokom rasta prijetnji od sjevernokorejskih raketnih provokacija”, saopštila je južnokorejska mornarica.

Napetost na Korejskom poluostrvu raste jer je Seul jačao svoje odnose sa SAD-om i Japanom i održavao redovne vježbe na moru i na kopnu.

Sjeverna Koreja je učestala lansiranje projektila, prijeteći preventivnim napadom.

Izvor: Agencije

Reklama