Indijska ministrica ismijala Obamin komentar o zaštiti muslimana
Bivši američki predsjednik Barack Obama rekao je prošle sedmice da bi vlada indijskog premijera Narendre Modija trebala učiniti više da zaštiti muslimane.

Indijska ministrica finansija ismijala je komentare bivšeg američkog predsjednika Baracka Obame da bi vlada premijera Narendre Modija trebala štititi prava manjinskih muslimana, optužujući ga da je licemjeran.
Tokom Modijeve državne posjete Sjedinjenim Američkim Državama prošle sedmice, Obama je za CNN rekao da bi pitanje “zaštite muslimanske manjine u Indiji sa većinskom hinduističkom populacijom” vrijedilo pokrenuti na njegovom sastanku s američkim predsjednikom Joeom Bidenom.
Obama je rekao da bez takve zaštite postoji “velika mogućnost da se Indija u nekom trenutku počne raspadati”.
Indijska ministrica finansija Nirmala Sitharaman rekla je da je šokirana što je Obama iznio takve primjedbe kada je Modi bio u posjeti SAD-u s ciljem produbljivanja odnosa.
“Komentarisao je indijske muslimane… nakon što je bombardovao većinsko muslimanske države, od Sirije do Jemena… tokom svog predsjedništva”, rekla je Sitharaman na konferenciji za novinare.
“Zašto bi iko slušao bilo kakve optužbe takvih ljudi?”
Američki State Department izrazio je zabrinutost zbog tretmana muslimana i drugih vjerskih manjina u Indiji pod Modijevom hinduističkom nacionalističkom strankom. Indijska vlada kaže da sve građane tretira jednako.
‘Mi živimo demokratiju’
Biden je rekao da je razgovarao o ljudskim pravima i drugim demokratskim vrijednostima s Modijem tokom njihovih razgovora u Bijeloj kući.
Modi je, na konferenciji za novinare s Bidenom prošle sedmice, negirao bilo kakvu diskriminaciju manjina pod njegovom vladom.
“Dokazali smo da demokratija može isporučiti rezultate. Kada kažem isporučiti, bez obzira na kastu, vjeroispovijest, religiju, spol – nema apsolutno nikakvog prostora za bilo kakvu diskriminaciju [u mojoj vladi]”, rekao je Modi novinarima u Bijeloj kući.
“Demokratija je naš duh”, dodao je Modi. “Demokratija teče našim venama. Živimo demokratiju, a naši preci su zapravo izrazili ovaj koncept.”
Ovaj 72-godišnji lider optužen je da je predsjedavao svojom vladajućom Bharatiya Janata Partijom (BJP) donošenjem antimuslimanskog zakona i provođenjem antimuslimanske politike. To uključuje zakon o državljanstvu i ukidanje posebnog statusa Kašmira pod indijskom upravom, jedine indijske regije s muslimanskom većinom, 2019. godine.
Ured Ujedinjenih naroda za ljudska prava opisao je zakon o državljanstvu “fundamentalno diskriminatornim” zbog isključivanja muslimanskih migranata.
Kritičari su također ukazali na zakone protiv konverzije koji dovode u pitanje ustavom zaštićeno pravo na slobodu vjerovanja.