Blinken završio dvodnevnu posjetu Kini
Susret američkog sekretara i kineskog čelnika predstavlja znak da Peking namjerava umanjiti tenzije koje su narasle između dvije suprotstavljene sile.
Američki državni sekretar Antony Blinken završio je dvodnevnu posjetu Kini sastancima sa visokim kineskim zvaničnicima.
“Zaključena je iskrena, konstruktivna runda razgovora sa rukovodstvom Kine. Odnos između SAD-a i Narodne Republike Kine je veoma značajan. Direktna diplomatija je najbolji način da se unaprijede interesi i vrijednosti SAD-a i da se odgovorno upravlja konkurencijom”, napisao je Blinken na Twitteru.
Concluded a candid, constructive round of talks with PRC leadership. The relationship between the United States and the People’s Republic of China is profoundly consequential. Direct diplomacy is the best way to advance US interests and values and responsibly manage competition.
— Secretary Antony Blinken (@SecBlinken) June 19, 2023
Cilj Blinkenove posjete Pekingu bio je osigurati da brojni sporovi između supersila ne prerastu u sukob.
Blinken je tako postao prvi američki državni sekretar koji se susreo s kineskim čelnikom od 2018, a susret predstavlja posebnu gestu i znak da Peking namjerava umanjiti tenzije koje su porasle između dvije suprotstavljene sile, piše Reuters.
Xi je izjavio da je “veoma dobro” što su dvije strane “postigle napredak i postigle dogovor o nekim konkretnim pitanjima”, ali nije dao više detalja o kojim pitanjima je riječ.
Kineski predsjednik je rekao kako se nada da će Blinken dati “pozitivniji doprinos” stabilizaciji odnosa Kine i SAD-a.
“Interakcije između država uvijek trebaju biti zasnovane na međusobnom poštovanju i iskrenosti. Nadam se da ćete kroz ovu posjetu, gospodine sekretare, dati pozitivniji doprinos stabilizaciji odnosa Kine i SAD-a”, rekao je Xi.
Sastanak do kojeg je došlo posljednjeg dana Blinkenove dvodnevne posjete Kini mogao bi također, ocjenjuje se, pomoći olakšavanju sastanka na vrhu između Xija i američkog predsjednika Joea Bidena kasnije tokom godine.
Saradnja ili sukob
Ranije u ponedjeljak Blinken je održao opsežne razgovore i s kineskim glavnim diplomatom Wang Yijem te dan prije i s ministrom vanjskih poslova Qin Gangom.
Wang je Blinkenu rekao da Kina i SAD moraju birati između ‘saradnje i sukoba’ te da njegova zemlja neće napraviti ‘nikakav kompromis’ po pitanju Tajvana.
“Potrebno je napraviti izbor između dijaloga i sukoba, saradnje i sukoba”, rekao je svom sagovorniku Wang Yi, najviši dužnosnik Komunističke partije Kine (KPK) za diplomatiju, prenijela je kineska javna televizija CCTV.
“Održavanje nacionalnog jedinstva uvijek je u centru kineskih temeljnih interesa” i “o ovom pitanju, Kina neće činiti nikakve kompromise ili ustupke” u vezi s Tajvanom, također je prenio Blinkenu Wang, najviše rangirani dužnosnik u kineskoj diplomatiji.
Antony Blinken boravi u Kini od nedjelje, što je prva posjeta američkog državnog sekretara toj zemlji od 2018. godine.
Kina smatra Tajvan jednom od svojih pokrajina, koju tek treba uspješno ujediniti s ostatkom svog teritorija od kraja Kineskog građanskog rata 1949. godine.
Uz vrlo trnovito pitanje veza između Sjedinjenih Američkih Država i Tajvana, otoka na koji Peking polaže pravo i koji je u centru sukoba između dvije sile, bilateralni odnosi i dalje su napeti, kada je riječ o velikom broju pitanja.
Među njima su rivalstvo u tehnologiji, američke sankcije protiv kineskih digitalnih divova, trgovina, tretman muslimanske manjine Ujgura u Kini ili kineska potraživanja u Južnom kineskom moru.
‘Iskreni i sadržajni’ razgovori
Visokog američkog dužnosnika u nedjelju je primio kineski ministar vanjskih poslova Qin Gang, koji je u kineskoj hijerarhiji korak ispod Wang Yija.
Dvojica dužnosnika razgovarala su sedam i po sati, više od očekivanog, a dvije su se zemlje dogovorile da će održavati komunikaciju kako bi izbjegle bilo kakav sukob, piše AFP.
Nijedna strana nije potvrdila sastanak između Blinkena i Xija, čiji je susret s američkim predsjednikom Joeom Bidenom u novembru na Baliju probudio oprezne nade u otopljavanje odnosa.
“Vi ste prvi američki prijatelj kojeg sam upoznao ove godine”, rekao mu je Xi, a prenijela novinska agencija Xinhua. “Uvijek smo polagali nade u američki narod i nadamo se da će se prijateljstvo između dva naroda nastaviti”, rekao je Xi, želeći poslati poruku pomirljivosti.
Dvije su zemlje objavile u nedjelju da je Qin Gang prihvatio ponudu američkog državnog sekretara da posjeti Sjedinjene Američke Države.
Razgovori između njih dvojice, zaključeni navečer banketom u diplomatskom kompleksu Diaoyutai, bili su “iskreni, sadržajni i konstruktivni”, rekao je glasnogovornik State Departmenta Matthew Miller.
Posjet Antonyja Blinkena prva je posjeta američkog državnog sekretara Kini od posjete njegovog prethodnika Mikea Pompea u oktobru 2018. godine.