Izrael planira prvu prodaju tenka Merkava evropskoj zemlji
U toku su pregovori sa dvije države, a ako dođe do dogovora, to će biti prva prodaja naprednog izraelskog oklopnog vozila u inostranstvu.

Izrael pregovara o prodaji svog tenka Merkava sa dvije zemlje, od kojih je jedna u Evropi, saopćio je zvaničnik Ministarstva odbrane zadužen za izvoz Yair Kulas.
To bi bila prva prodaja tog izraelskog naprednog oklopnog vozila u inostranstvu.
Rekao je da je potražnja za izraelskim proizvodima rekordna dijelom zato što pojedine zemlje žele popuniti svoje arsenale nakon što su Ukrajini osigurale oružje za rat s Rusijom.
Kao rezultat toga, dodao je, Izrael izvozi viškove sistema koje ranije nije prodavao u inostranstvu, uključujući tenkove Merkava ranije generacije, prenosi Tanjug, pozivajući se na Reuters.
Proizvodi se četvrta generacija
“Postoje dvije zemlje s kojima smo napredovali u pregovorima. Ne mogu ih imenovati, ali jedna se nalazi na evropskom kontinentu”, kazao je Kulas.
Izrael Ukrajini pruža humanitarnu i diplomatsku pomoć, ali ne i oružje, zbog potrebe da ostavi otvorene kanale s Moskvom, s obzirom na utjecaj Rusije u susjednoj Siriji.
Tenk Merkava prvi put je korišten 1973. godine, kada je izraelska artiljerija trpila gubitke u ratu protiv Egipta i Sirije, a sada se proizvodi četvrta generacija tog oklopnog vozila.