‘Izuzetno teška operacija’: Počeci ukrajinske kontraofanzive
Povratak malog dijela teritorije pod kontrolu Kijeva pokazuje težinu borbi koje ga očekuju u nastojanju da oslobodi petinu države od ruske okupacije.

Ukrajinske vlasti su objavile kako nastavljaju napredovati na teritoriji pod ruskom okupacijom na jugu i istoku države, što su prvi obrisi dugo najavljivane kontraofanzive.
Iz Kijeva su u ponedjeljak navečer naveli kako su pod svoju kontrolu vratili sedam sela i ostvarili manje napredovanje nedaleko od istočnog grada Bahmuta.
„Sedam naselja je oslobođeno“, napisala je na Telegramu zamjenica ministra odbrane Hana Maljar te spomenula sela Lobkovo, Levadne i Novodarivka u južnoj regiji Zaporožje.
Selo Storoževe u istočnoj regiji Donjecka je, također, ponovno pod ukrajinskom kontrolom od ponedjeljka. Objavljeni su snimci vojnika s ukrajinskom zastavom u Storoževu kod rijeke Mokri Jali.
„Neprijatelj je u početku pružao otpor, pokušavao odbiti naš napad artiljerijom. Uspjeli smo povratiti inicijativu i polako – kuću po kuću – počeli preuzimati selo“, naveo je neimenovani borac na snimku.
Ruska zračna nadmoć
Maljar je istakla kako je posljednjih dana oslobođeno područje od 90 kvadratnih kilometara duž linije fronta. No, to su tek mali dijelovi teritorije i cijela priča ističe težinu borbi pred ukrajinskim snagama koje će se morati boriti metar po metar da povrate približno petinu teritorije države koja je pod ruskom okupacijom.
S druge strane, Rusija je objavila kako je odbila ukrajinske napade u raznim područjima. Vladimir Rogov, zvaničnik administracije regije Zaporožje koju je imenovala Moskva, govori kako su vođene „žestoke borbe“ te kako je djelovala ruska artiljerija, minobacači i zračne snage.
Aleksander Kots, vojni dopisnik ruskog lista Komsomolskaya Pravda, govori kako ukrajinske snage pokušavaju ostvariti napredak – uprkos velikim gubicima – prema gradu Staromlinovka koji se nalazi na strateškom autoputu koji ide ka lučkom gradu Mariupolju. Ruske snage su zauzele grad prije godinu dana nakon teških borbi koje su trajale mjesecima.
Posljednji dani su najbrži napredak Ukrajine na bojnom polju u posljednjih sedam mjeseci iako još nema nekog značajnijeg rezultata. Okončati okupaciju na jugu i istoku Ukrajine je težak zadatak za Kijev zbog nadmoći Rusije u brojnosti, municiji i zračnim snagama, te činjenice da su Rusi imali više mjeseci za utvrđivanje linija.
„Borbe su žestoke, ali napredujemo i to je veoma važno. Gubici neprijatelja su upravo ono što nam treba“, rekao je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski u noćnom obraćanju. Dodao je kako kišno vrijeme čini izazov za njegove jedinice i kako je s komandantima razgovarao o tome „koje tačke fronta treba ojačati i šta uraditi da probijemo više ruskih pozicija“.
Prerano za zaključke
Neki zapadni analitičari smatraju kako je prerano izvlačiti neke zaključke o kontraofanzivi i napadi do sada pokazuju kako Ukrajina tek provjerava rusku odbranu.
S Američkog instituta za ratne studije smatraju kako Ukrajina pokušava izvesti „izvanredno tešku taktičku operaciju – frontalni napad na pripremljene odbrambene pozicije, uz dodatnu komplikaciju manjka zračne nadmoći“. Dodaju kako ne treba izvlačiti pretjerane zaključne iz početnog napada.
Ben Hodges, bivši komandant američkih snaga u Evropi, smatra kako će glavni napad – kada dođe do njega – sadržavati nekoliko stotina tenkova i pješadijskih borbenih vozila.
„Jasno je da je ofanziva počela, ali ovo nije glavni napad“, naveo je u članku za Centar analize evropske politike u Washingtonu.
Rusija se tek treba suočiti s ovom vrstom udara, u vrijeme kada su slabi rezultati na linijama fronta u 15 mjeseci doveli do stalnih promjena u komandi i javnih svađa s privatnim paravojnim snagama pozvanim u borbu uz armiju.