News.ru: Hoće li svemir biti poprište trećeg svjetskog rata?

U izvještaju se navodi da je Pentagon zabrinut zbog akcija Kine, s obzirom na to da posjeduje oružje dizajnirano za uništavanje satelita.

Lansiranje kineske rakete Long March-2F 30. maja ove godine (Reuters)

U izvještaju koji je objavio ruski portal News.ru ističe se da je Pentagon počeo pripremati obavještajnu bazu za buduće ”ratove zvijezda”. Ruska stranica podsjeća na ono što je ranije objavila agencija Bloomberg o tome da Amerikanci namjeravaju lansirati u orbitu grupu satelita pod nazivom ”Silent Barker” ovog ljeta, što će im omogućiti da prate aktivnosti Rusije i Kine.

U izvještaju se navodi da je “Silent Barker” američka mreža izviđačkih satelita dizajniranih za praćenje kineskih ili ruskih svemirskih letjelica koje mogu poremetiti ili oštetiti američke ili savezničke orbitalne objekte.

Zašto Silent Barker?

Izvještaj ruskog portala News.ru prenosi riječi člana Ruske akademije kosmonautike Andreja Jonina koji je rekao da se, kada je riječ o Sjedinjenim Američkim Državama, lansiranje grupe “Silent Barker” smatra sljedećom fazom u militarizaciji svemira.

Dodao je da je rusko-ukrajinska kriza otkrila sve veću upotrebu svemira, opreme za nadzor i interneta u vojne svrhe te pokazala da Sjedinjene Američke Države u tim smislu imaju nove konkurente, a to su Kina i Rusija.

U izvještaju se navodi da je Pentagon zabrinut zbog akcija Kine, s obzirom na to da posjeduje oružje dizajnirano za uništavanje satelita. Konkretno, riječ je o kineskom uređaju SJ-21, koji je lansiran 2021. godine, a kasnije je uspio podići kineski satelit u višu orbitu.

Prema riječima šefa Američke svemirske komande Jamesa Dickinsona, SJ-21 može odigrati odbrambenu ulogu u svemiru i ugroziti američke geostacionirane satelite.

Prema izvještaju Pentagona, Kina ima još jednu kinesku svemirsku letjelicu opremljenu robotskom rukom koja se ”može koristiti za hvatanje drugih satelita”.

Ruski kapaciteti

Portal News.ru navodi da je ruski vojni pilot, general-major Vladimir Popov potvrdio da Rusija, također, ima sposobnosti da obori ili uništi satelite u slučaju sudara, manevrirajući drugim satelitom ili usmjeravajući male kinetičke projektile na njih.

Popov je dodao da stanice u automatskom režimu dozvoljavaju ispaljivanje nekoliko granata, jer su Rusija i Sjedinjene Američke Države testirale kinetičko oružje, vrstu zračnog pištolja koji ispaljuje male kugle koje mogu uništiti svemirske letjelice.

Rusija je, također, sposobna da obara satelite u niskim orbitama borbenim avionima na velikim visinama, dodao je Popov.

U izvještaju se navodi da je Američka svemirska komanda u jesen 2021. otkrila da je Rusija testirala protivsatelitski raketni sistem. Tokom tih testiranja uništen je sovjetski satelit ‘Kosmos 1408’, koji je lansiran u nisku Zemljinu orbitu 1982. godine.

Prema izvještaju američke vojske, raketa je pogodila svemirski brod i ostavila krhotine u niskoj Zemljinoj orbiti.

Šta će pratiti špijunski sateliti?

Prema riječima Popova, sateliti su elemenat “ratova zvijezda”, tokom kojih svaka strana nastoji preuzeti kontrolu nad grupom satelita koji se nalaze u niskim orbitama blizu Zemlje i stacioniranim orbitama.

Prema riječima Popova, ruski vojni sateliti djeluju uglavnom u niskim orbitama, dok sateliti za optoelektroničko izviđanje djeluju na visinama između 150 i 200 kilometara, a radarske stanice na 300 kilometara i više.

Jonin je istakao da je u ‘uslovima apsolutnog nepovjerenja’ između strana u mogućem vojnom sukobu potrebno pratiti djelovanje potencijalnog neprijatelja u svemiru kako bi se spriječile operacije “pod stranom zastavom”.

U izvještaju portala News.ru navodi se da zadatak grupe “Silent Barker” ne mora biti samo praćenje akcija potencijalnog neprijatelja u svemiru, već i aktivnosti komercijalnih kompanija.

Rusija smatra da sistemi poput Starlinka Elona Muska predstavljaju najveću prijetnju. Prema Joninu, Musk nema nikakvih obaveza prema bilo kome. Prema sadašnjem svemirskom zakonu, komercijalne kompanije nemaju nikakvu odgovornost, jer svu odgovornost snose države.

Prema tome, Musk, koji danas posjeduje više satelita nego sve zemlje svijeta zajedno, zapravo je “svemirski barun razbojnik”. On je biznismen i fokusira se prvenstveno na profit, objasnio je Jonin, kako navodi News.ru.

Izvor: Agencije

Reklama