EU nudi Tunisu dugoročnu pomoć do 900 miliona eura
Tunis finansijski opterećuje dug od približno 80 posto BDP-a i ne može više pozajmiti iz inozemstva, zbog čega ima stalne nestašice.

Evropska unija predložila je jačanje partnerstva sa Tunisom uključujući dugoročnu finansijsku pomoć do 900 miliona eura i dodatnu neposrednu pomoć od 150 miliona eura, prenosi Beta.
Predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen izjavila je kako je tokom posjete Tunisu predsjedniku Kaisu Saiedu predložila program u pet tačaka ukljućujući i finansijsku pomoć za borbu protiv ilegalne imigracije. Ona je izrazila nadu da će se sporazum između Tunisa i EU potpisati na narednom evropskom samitu krajem mjeseca.
‘Tim Evropa’
“Od zajedničkog interesa je da ojačamo naše odnose i investiramo u stabilnost i prosperitet, zato smo tu”, rekla je von der Leyen i dodala da radi u ime “tima Evropa”, a sa kojom su u posjetu Tunisu došli premijeri Italije Giorgia Meloni i Nizozemske Mark Rutte.
Podsjećajući da je EU glavni trgovinski partner i investitor Tunisa, navela je da Unija podržava tuniski put ka demokratiji od 2011. godine.
Prijedlog u pet tačaka o kojem će se naknadno pregovarati predviđa makrofinansijsku pomoć do 900 miliona eura čim budu sklopljeni potrebni sporazumi.
“Možemo pružiti dodatnu pomoć od 150 miliona eura da odmah ubrizgamo u budžet”, dodala je von der Leyen.
Pet tačaka
Tunis finansijski opterećuje dug od približno 80 posto BDP-a i ne može više pozajmiti iz inostranstva, zbog čega ima stalne nestašice osnovnih proizvoda kao što su brašno, šećer i riža, koje kupuje i uvozi država.
Pet tačaka predviđaju jačanje investicija u Tunis, podršku digitalnom sektoru, investicije u tuniski izvoz obnovljive energije i proširenje evropskog programa razmjene studenata Erasmus sa Tunisom.
Još jedna strana pomoći odnosi se na borbu protiv ilegalne imigracije za koju će EU ove godine dati Tunisu 100 miliona eura za kontrolu granica, potragu i spašavanje migranata, rekla je von der Leyen.