Bidenova bliskoistočna politika nije mnogo drugačija od Trumpove
Profesor John Esposito kazao je u intervjuu za Al Jazeeru da, uprkos sve većem razumijevanju islama u SAD-u, islamofobija i dalje postoji.

Politika SAD-a prema Bliskom istoku i širem muslimanskom svijetu nije se značajno promijenila pod Joeom Bidenom, izjavio je vodeći zapadni učenjak za islamske studije, uprkos tome što predsjednik i njegovi najviši dužnosnici promiču ljudska prava i poruku tolerancije na globalnom nivou.
John Esposito je u intervjuu za novu Al Jazeerinu digitalnu seriju Center Stage kazao da raste svijest o islamu u SAD-u te da sve više studenata uči o vjeri.
Ali, to nije značajnije utjecalo na američku vanjsku politiku, rekao je Esposito, ugledni profesor religije, međunarodnih odnosa i islamskih studija na Univerzitetu Georgetown u glavnom gradu SAD-a.
“Kada pogledate politiku Bidenove administracije, nažalost – nažalost sa moje tačke gledišta – nema značajne razlike kada je u pitanju njihov pristup Bliskom istoku ili muslimanskom svijetu”, kazao je Esposito za Al Jazeeru.
Platforma za muslimansko-američke zajednice
Biden je preuzeo dužnost početkom 2021. godine, nakon što je njegov prethodnik Donald Trump optužen za korištenje islamofobne retorike i provođenje politike koja šteti muslimanima.
To je, prije svega, uključivalo zabranu putovanja za građane nekoliko većinski muslimanskih zemalja.
Biden je poništio ograničenja putovanja, koja su postala poznata kao “muslimanska zabrana”, prvog dana u Bijeloj kući.
Od tada je imenovao nekoliko muslimana u svoju upravu, uključujući Rashada Hussaina, kao izaslanika za međunarodne vjerske slobode.
Ovi potezi uslijedili su nakon što je Biden, kao predsjednički kandidat 2020. godine, objavio platformu za muslimansko-američke zajednice, koje su obećale da će se boriti protiv netrpeljivosti i “diskriminatorske politike”.
Ali, kada je riječ o vanjskopolitičkim pitanjima koja utječu na mnoge muslimane diljem svijeta, demokratski predsjednik se uglavnom držao Trumpovog pristupa, posebno na Bliskom istoku.
Biden je zadržao američku ambasadu u Izraelu u Jerusalemu, nije poništio Trumpovo priznanje izraelskog suvereniteta nad okupiranom Golanskom visoravni u Siriji i nastavlja provoditi kampanju “maksimalnog pritiska” svog prethodnika sankcijama protiv Irana.
“Nema značajnijeg pomaka”, naglasio je Esposito.
Razumijevanja islama ‘duguje’ Iranskoj revoluciji
Esposito je, također, primijetio da je bivši predsjednik George W. Bush posjetio džamiju nekoliko dana nakon napada na New York i Washington 11. septembra 2001. godine i “dao vrlo lijepu izjavu” o islamu, ali je nastavio s invazijom i okupacijom Iraka.
Uprkos vođenju “rata protiv terorizma”, koji je doveo do neobuzdanih zlostavljanja muslimana diljem svijeta, Bush je verbalno odbacio netrpeljivost prema Arapima i muslimanima na početku vladavine svoje administracije, naglašavajući da se SAD ne bori protiv islama.
Nakon napada 11. septembra, Esposito, koji je također osnivač Alwaleed centra za muslimansko-kršćansko razumijevanje Univerziteta Georgetown, savjetovao je tadašnjeg senatora Bidena i druge američke zakonodavce o islamu i Bliskom istoku.
Rekao je da je Biden bio “otvoren” i da je želio produbiti razumijevanje problema u to vrijeme, ali mnogi zastupnici prije toga Bliski istok nisu shvatali ozbiljno.
“Većina senatora ili kongresmena imala je nekoga u svom osoblju ko se bavio Bliskim istokom, pa bi se onda jednostavno oslonili na tu osobu, koja bi onda napisala izvještaj za njih”, kazao je Esposito za Al Jazeeru.
Esposito je u šali rekao da desetljećima dugu karijeru, od koje je veliki dio bio posvećen promicanju razumijevanja islama, duguje Iranskoj revoluciji 1979. godine i njenoj glavnoj ličnosti, bivšem vrhovnom vođi, ajatolahu Ruhollahu Khomeiniju.
Islamofobija je narasla u Austriji, Britaniji, Njemačkoj
Rekao je da su, iako u to vrijeme nisu bili previše vidljivi u SAD-u, muslimani često su prikazivani u negativnom svjetlu u medijima.
“Odmah se pojavila jednačina prema kojoj je takva i njihova religija, to je ona slika ljudi koju televizija svaki dan prikazuje kako uzvikuju ‘Smrt Americi'”, rekao je Esposito, misleći na snimke protesta na Bliskom istoku.
Dok je svijest o islamu kao religiji u SAD-u od tada prešla dug put, Esposito kaže da značajan broj Amerikanaca još uvijek nema dobro razumijevanje islama.
Drugo pitanje koje je istaknuo je ono što je nazvao “globalizacijom islamofobije”.
“Mislim da je globalizacija islamofobije promašena u smislu da je, zapravo, islamofobija narasla u Evropi, u zemljama poput Austrije, Velike Britanije, Njemačke, i raste u zemljama u kojima nema mnogo muslimana”, zaključio je Esposito.