Rusija optužuje SAD za ‘ohrabrivanje terorista’ nakon napada na Moskvu
Predsjednik Rusije Vladimir Putin opisao je napad kao ukrajinski pokušaj zastrašivanja stanovnika Moskve, ističući da će protuzračna odbrana glavnog grada biti ‘pojačana’.

Sjedinjene Američke Države ohrabruju Ukrajinu na prekogranične “terorističke” napade, tvrdi ruski dužnosnik nakon što je Moskva bila meta serije napada dronovima.
U međuvremenu je Bijela kuća saopćila kako ne podržava napade unutar Rusije, ističući kako prikuplja informacije o incidentu.
“Kakav je to pokušaj skrivanja iza izraza ‘prikupljanje informacije’?”, rekao je ruski ambasador u SAD-u Anatolij Antonov u komentarima objavljenim na Telegramu.
“Ovo je ohrabrenje ukrajinskih terorista”, dodao je.
Rusija već dugo optužuje “kolektivni Zapad” za posrednički rat protiv Moskve, zbog podrške Ukrajini u vidu vojne i finansijske pomoći.
Predsjednik Vladimir Putin je napad nazvao “terorističkim činom”. Ukrajina je, s druge strane, optužila Rusiju za “terorizam” zbog bombardovanja ukrajinskih civila, što Moskva negira.
Pomoćnik ukrajinskog predsjednika negirao je direktnu umiješanost Kijeva u napad dronom na Moskvu, ali je rekao da Ukrajina uživa posmatrajući takve događaje, kao i da predviđa da će ih biti još.
Propusti protuzračne odbrane
Napad dronovima na Moskvu razotkrio je očite propuste njene protuzračne odbrane i pokazao ranjivost glavnog grada, kažu analitičari.
Mark Cancian, više savjetnik Centra za strateške i međunarodne studije, primjećuje da je ruska protuzračna odbrana uglavnom usmjerena na odbranu od sofistrciranijeg oružja, što je jedan od razloga zbog čega su dronovi uspjeli neotkriveni stići do Moskve.
“Orjentisani su na projektile, balističke rakete, avione, bombardere, ali ne i dronove kratkog dometa, one koji mogu letjeti veoma nisko iznad zemlje”, rekao je Cancian.
“Ruska protuzračna odbrana jednostavno nije dizajnirana za to”, zaključio je.
Ruska vojska će dio svojih zračnih sredstava vjerovatno premjestiti dalje od prve linije fronta kako bi zaštitila Moskvu, rekao je Cancian, a taj potez mogao bi oslabiti ruske trupe pred ukrajinskom protuofanzivom.
“To je dobro za Ukrajince, u smislu da će povući ove sisteme iz drugih područja gdje bi mogli biti korišteni, možda sa prvih linija”, rekao je.
Napad, u kojem su oštećene tri stambene zgrade i ranjene dvije osobe, naljutio je ruske tvrdolinijaše koji su oštro kritikovali vojnu elitu jer nije uspjela zaštiti glavni grad, koji se nalazi više od 500 kilometara od prve linije fronta u Ukrajini.
Putin je napad na Moskvu opisao kao ukrajinski pokušaj zastrašivanja njenih stanovnika. Rekao je da protuzračna odbrana Moskve radi prema očekivanjima, ali je priznao da je zaštita velikog grada veliki zadatak.
“Jasno je šta treba uraditi da bi se pojačala protuzračna odbrana – i mi ćemo to uraditi”, rekao je ruski čelnik.
Vojni promatrači kažu da su dronovi koji su korišteni za napad relativno primitivni i jeftini, te da su mogli imati domet do 1000 kilometara. Predviđaju da bi ih moglo biti još.
‘Naprezanje mišića’
Neki promatrači Kremlja primjetili su Putinovu mirnu reakciju koja – u suprotnosti ljutitim izjavama ruskih jastrebova – održava njegovo uvjerenje da napadi neće uznemiriti javnost.
“Putin je više puta govorio o strpljenju i upornosti ruskog naroda”, rekla je Tatjana Stanovaja iz Fondacije Carnegie. “Bez obzira na to koliko je još jedan ukrajinski napad akt prkosa, Putin ne misli da bi mogao uzrokovati javno nezadovoljstvo vladom.”
James Nixes, direktor programa za Rusiju i Evroaziju u Chatham Houseu, kaže da napadi dronom signaliziraju veću ukrajinsku odlučnost da pokrenu napade duboko u teritoriji Rusije, predviđajući da će ih biti još.
“Ovaj napad nije prvi, a nije ni posljednji”, rekao je Nixey. “Ukrajinci pokazuju svoje mišiće u različitim aspektima, dajući im do znanja da mogu uzvratiti.”
Uprkos glasnim pozivima na osvetu, ruska vojska ne može uraditi mnogo više od onoga što je uradila od početka rata u februaru 2022. godine, istakao je Nixey.
Prošle sedmce je ruska pogranična regija Belgorod bila meta jednog od najozbiljnijih prekograničnih napada od početka rata, a odgovornost su preuzele dvije proukrajinske paravojne grupe. Napadi su također rezultirali pozivima na jačanje ruskih granica.