Vlada Francuske traži 413 milijardi eura za modernizaciju vojske
Ministar odbrane branio je pred Parlamentom zahtjev za razvoj vojske u narednih sedam godina, čiji je cilj ‘popravak’ odbrambenog alata koji je ‘oštećen’.

Francuski ministar odbrane Sebastien Lecornu branio je pred Narodnom skupštinom Vladin zahtjev za 413 milijardi eura u narednih sedam godina za razvoj vojske, rekavši da je cilj “popravak” odbrambenog alata koji je “oštećen”.
Otvarajući raspravu o Nacrtu zakona o vojnom budžetu 2024 – 2030, branio je tekst koji “ne predlaže radikalni prekid s našim povijesnim modelom”, ali predlaže njegovu “prilagodbu” u kontekstu “jače konkurencije između velikih sila, kao posljedica širenja nuklearnog oružja”.
Objasnio je da tekst ima za cilj “nastaviti popravljati odbrambeni alat koji je oštećen u prošlosti kao rezultat kratkoročnih politika”, posebno u smislu modernizacije nuklearnog odvraćanja, poboljšanja tretmana trupa, kao i ulaganja u kibernetičke, svemirske i pomorske oblasti.
Očekuje se da će se rasprava brzo usmjeriti na pitanje dijela bruto domaćeg proizvoda (BDP) koji se izdvaja za odbrambenu potrošnju, a koji se Francuska obvezala podići na dva posto, u skladu s onim što zahtijeva njeno članstvo u NATO-u.
Lecornu je istaknuo kako se očekuje da će taj cilj biti ostvaren do 2027. godine, odnosno na kraju drugog petogodišnjeg mandata predsjednika Emmanuela Macrona.
Projekt suočen s kritikama protivnika
Projekt se suočava s kritikama protivnika, jer se najznačajnije povećanje budžeta za vojnu potrošnju ostavlja za period nakon kraja Macronovog drugog mandata.
Lecornu je naglasio da su povećanja državnog budžeta za francusku vojsku krenula od prvog predsjedničkog mandata.
Ministar je istaknuo da “vojna potrošnja mora ostati održiva za naše javne finansije”, dok opozicija poziva na veća ulaganja Vlade na ovom polju tokom sadašnjeg predsjedničkog mandata.
Objasnio je da su dodatna ulaganja definirana ”prema potrebama” vojske i ”proizvodnim kapacitetima naše industrije”.
Međutim, opozicija je izrazila zabrinutost zbog kašnjenja isporuke velikog broja teške opreme, poput oklopnih vozila “Scorpion”, borbenih aviona “Rafale”, odbrambenih i ofanzivnih fregata.
Zastupnici ljevice predstavili su kontraprojekat koji poziva na izlazak iz združene komande NATO-a i preispitivanje “privilegiranog partnerstva” s Njemačkom.
Također, ekolozi i komunisti protive se izgradnji novog nosača aviona.