Ko je bio Khader Adnan, Palestinac čija je smrt pokrenula proteste?

Smrt Khadera Adnana pokrenula je masovne proteste u Palestini. Hiljade Palestinaca izašlo je na ulice u znak solidarnosti s Adnanom i njegovom porodicom.

Khader Adnan na rukama pristalica nakon jednog od brojnih puštanja iz zatvora (AP Photo)

Hiljade Palestinaca zatvorilo je svoje prodavnice i napustilo radna mjesta kako bi izašli na ulice i iskazali podršku preminulom Adnanu. Njegova porodica od izraelskih vlasti je zatražila tijelo kako bi ga mogli ukopati, a od Palestinaca da ostanu mirni.

Adnanova supruga Randa kazala je da ona i njena porodica ne žele bilo kakav odgovor poput raketnih napada zbog smrti njenog supruga.

“Moj pokojni muž je govorio da se ne smije proliti ni jedna kap krvi. Sada, nakon njegove smrti i svih žrtava koje je podnio, ne želimo da se prolije ni kap krvi”, rekla je novinarima ispred njihove kuće na okupiranoj Zapadnoj obali.

“Ne želimo vidjeti nikakav odgovor na njegovu smrt. Ne želimo vidjeti ispaljivanje raketa, a zauzvrat bombardiranje Gaze.”

Khader Adnan, aktivist povezan sa grupom Palestinski islamski džihad (PIJ), umro je u utorak u izraelskom zatvoru nakon gotovo tri mjeseca štrajka glađu.

Adnan, koji je bio u pritvoru čekajući suđenje, prema izraelskim vlastima, bio je u zatvoru i izvan njega više od dva desetljeća i štrajkovao je glađu u znak protesta protiv svojih hapšenja.

Evo što trebate znati o usponu oca devetero djece.

Khaderov sin Ali na današnjim protestima (Reuters)

Rani život Khadera Adnana

Adnan je rođen 24. marta 1978. godine u mjestu Arrabeh u blizini grada Jenina na okupiranoj Zapadnoj obali.

Bio je pekar po struci i diplomirao je matematiku na Univerzitetu Birzeit. Posjedovao je pekaru u gradu Qabatya, južno od Jenina.

Adnan je postao politički zagovornik PIJ-a tokom svojih studentskih dana, a Izrael ga je prvi put uhapsio i držao u pritvoru četiri mjeseca 1999. godine.

Osam mjeseci kasnije uhapsile su ga Palestinske vlasti (PA) zbog vođenja studentskih demonstracija 1999. na Univerzitetu Bir Zeit protiv francuskog premijera Lionela Jospina koji je bio u posjeti. Učenici su bacali kamenje na Jospina i njegov automobil.

Pripadnost PIJ-u

Adnan će kasnije postati glasnogovornik PIJ-a na Zapadnoj obali.

PIJ su 1981. godine osnovali palestinski studenti u Egiptu s ciljem uspostave palestinske države na Zapadnoj obali, u Gazi i drugim okupiranim područjima.

Islamski džihad je manja od dvije glavne palestinske grupe u Pojasu Gaze i znatno je brojčano nadjačana od vladajuće skupine Hamas.

Mural s njegovim likom na jednom zidu na Zapadnoj obali (AP)

Njegova porodica rekla je za Al Jazeeru 2012. da nikada nije bio aktivan u vojnom krilu PIJ-a, niti ga je Izrael za to ikada optužio.

Adnan je bio uhapšen pet puta prije nego što se 2005. oženio Random Adnan, 31-godišnjom diplomanticom islamskog prava na Nacionalnom univerzitetu An-Najah u Nablusu.

Između 2005. i 2011. uhapšen je još tri puta.

Štrajk glađu 2012.

Adnan, koji je tada imao 33 godine, 17. decembra 2011. godine uhapšen je iz svoje kuće u Arrabehu.

Randa je bila trudna u vrijeme njegova hapšenja, a par je imao dvije male kćeri.

Ispitivali su ga 18 dana i navodno su ga mučili i ponižavali agenti izraelskih domaćih snaga sigurnosti.

Držan je u “administrativnom pritvoru”, kategoriji koju su stvorile izraelske vlasti kako bi zatvorile ljude bez podizanja optužnice i bez potrebe da advokatima predaju ikakve dokaze protiv njih.

Tokom zatočeništva, Adnan je štrajkovao glađu 66 dana, što je bio najduži štrajk jednog palestinskog zatvorenika u Izraelu u to vrijeme. Prekinuo je štrajk glađu u februaru 2012. nakon što je postignut dogovor s izraelskim vlastima.

Njegov štrajk glađu privukao je svjetsku pažnju i pokrenuo proteste solidarnosti diljem Zapadne obale i Gaze.

Njegova supruga Randa Moussa je ispred porodične kuće u Jeninu pozvala na mir (Al Jazeera)

Redovna hapšenja

Adnan je uhapšen ukupno 12 puta, ponekad držan u “administrativnom pritvoru”, a ponekad pod optužbama poput “aktivnosti koje ugrožavaju regionalnu sigurnost”.

Godine 2014. uhapšen je i osuđen na kaznu zatvora od šest mjeseci koja je kasnije produžena, što je rezultiralo Adnanovim 56-dnevnim štrajkom glađu koji je završio puštanjem na slobodu 12. jula 2015. godine.

Adnan je uhapšen više puta prije konačnog hapšenja 5. februara 2023. Ovaj put je optužen pred izraelskim vojnim sudom po optužbama koje su uključivale veze sa zabranjenom grupom i poticanje na nasilje, saopćila je izraelska zatvorska služba.

U znak protesta protiv hapšenja bez optužbe, odbijao je jesti 87 dana, prema Palestinskom društvu zatvorenika.

Pronađen je mrtav u svojoj ćeliji u utorak.

Novinarka Al Jazeere Nida Ibrahim, izvještavajući iz Ramallaha na Zapadnoj obali, rekla je da je Adnanova porodica upozoravala da je, nakon 80 dana bez hrane, njegov život u opasnosti.

Medicinar iz grupe Liječnici za ljudska prava Izrael, koji je ove sedmice posjetio Adnana u zatvoru, upozorio je da se on “suočava s neizbježnom smrću” dok je pozivao da se “hitno prebaci u bolnicu”, objavila je novinska agencija AFP.

Izraelska zatvorska služba saopćila je da je Adnan “odbio podvrgnuti se liječničkim testovima i primiti liječničku pomoć” te je “nađen bez svijesti u svojoj ćeliji”.

Izvor: Al Jazeera i agencije

Reklama