Sjećanja na Nakbu u blizini Bijele kuće, prisustvovali i Jevreji i Amerikanci
Aktivnostima su prisustvovali i predstavnici vjerskog jevrejskog pokreta koji vjeruju da je uspostavljanje države Izrael na palestinskim teritorijama prije 75 godina bilo u suprotnosti s učenjem Tore.

Washington – Ispred Washingtonovog spomenika (Washington Monument) otprilike na pola puta između zgrade Kongresa i Linkolnovog memorijala, stotine Palestinaca, Arapa i Amerikanaca okupile su se u znak sjećanja na palestinsku Nakbu 1948. godine.
U organizaciji demonstracija su, među ostalima, učestvovale organizacije: Američki muslimani za Palestinu (AMP), Palestinski omladinski pokret (PYM) i Palestinska kršćanska unija za mir (PCAP).

Organizatori su podijelili različite informativne materijale kako bi skrenuli pažnju na razmjere patnje palestinskog naroda zbog izraelske politike koju podržavaju i blagoslove uzastopne američke administracije.
Palestinski omladinski pokret je dijelio brošure kako bi informirao Amerikance o Nakbi i njenim posljedicama te o obećanjima palestinske omladine da će raditi na oslobađanju svoje zemlje od izraelske okupacije.
Al Jazeera je razgovarala s mnogim mladima koji su učestvovali na protestnom okupljanju, a većina njih je došla u Washingon iz obližnjih saveznih država. Učešće su uzeli i deseci arapskih studenata s Univerziteta Washington, koji su došli u pratnji svojih američkih kolega sa studija.

Demonstracije su počele intoniranjem palestinske himne, a kratke prigodne govore su tom prilikom održali istaknuti predstavnici palestinske zajednice. U svojim obraćanjima su se fokusirali na razotkrivanje rasističke politike Izraelske vlade, kao i na kritike zbog pružanja američke finansijske, vojne i diplomatske podrške Izraelu.
Učešće Jevreja
Zanimljivo je da su aktivnostima prisustvovali i predstavnici vjerskog jevrejskog pokreta koji vjeruju da je uspostavljanje države Izrael na palestinskim teritorijama prije 75 godina bilo u suprotnosti s učenjem Tore.
Al Jazeera je razgovarala s Enronom Liebermanom, jednim od jevrejskih učesnika, koji je rekao: “Mi ne vjerujemo u pravo Izraela da uspostavi državu u Palestini; to je u suprotnosti s Božijim učenjima.”

Lieberman je dodao: “Živimo u Brooklynu, u New Yorku, i često smo izloženi uznemiravanjima proizraelskih jevrejskih grupa. Međutim, ne propuštamo priliku putovati bilo gdje po Sjedinjenim Američkim Državama kako bismo izrazili svoje protivljenje uspostavljanju države Izrael i osudili njegovu politiku.”
Nada je u mladima
Al Jazeera je razgovarala s dr. Osamom Abu Rashidom, jednim od organizatora demonstracija i jednom od najvažnijih palestinsko-američkih ličnosti koja se protivi kontinuiranoj američkoj podršci okupacijskoj državi.
Abu Rashid, koji trenutno vodi organizaciju Američki muslimani za Palestinu, kaže da ove demonstracije govore o sjećanju svih Palestinaca, različitih starosnih grupa i vjerskih i društvenih pozadina, na Nakbu palestinskog naroda 1948. godine.

“Postoji značajna promjena u stavovima javnog mnijenja prema palestinskom pitanju. Gallupova anketa je pokazala da je 49 posto pristalica Demokratske stranke izrazilo svoju podršku i solidarnost s Palestincima, u poređenju sa 38 posto za Izrael.”
Naglasio je kako je potrebno “iskoristiti svaku priliku koju imamo, da pokušamo pretočiti napredak u stavovima američkog javnog mnijenja u pogledu prava Palestinaca u promjenu zvanične američke politike i stajališta o tom pitanju.”

Abu Rashid je dodao da Palestina pobjeđuje u pridobivanju javnog mnijenja među mlađom generacijom, među milenijalcima ili generaciji Y (osobe rođene između 1981. i 1996) ili koji pripadaju Z generaciji (rođeni nakon 1997). Oni predstavljaju ogroman postotak studenata i osoba koje su mlađe od 40 godina te je dodao: “Prema tome, moramo naporno raditi na uspostavljanju komunikacije s njima i upoznavati ih sa svime što je novo u vezi s palestinskim pravima.”