Glavna meta Izraela: Šta je palestinski Islamski džihad?

Oružana grupa palestinski Islamski džihad osnovana je 1981. godine s ciljem pružanja otpora Izraelu i osnivanja palestinske države.

Palestinska djeca na proslavi godišnjice osnivanja PIJ-a (EPA)

Izrael je nastavio sa zračnim napadima na Gazu treći dan zaredom, ubivši najmanje 27 Palestinaca, uključujući pet žena i petero djece, dok je ciljao četvoricu vođa palestinskog pokreta Islamski džihad (PIJ).

Izraelske snage ubile su Alija Ghalija, komandanta PIJ-ove jedinice za bacanje raketa, u posljednjem napadu na zgradu u južnom Khan Younisu u Gazi.

Više od 400 osvetničkih raketa ispaljeno je iz Gaze prema Izraelu od srijede, a većinu je presrela izraelska proturaketna odbrana.

Šta je palestinski Islamski džihad?

PIJ su 1981. godine osnovali palestinski studenti u Egiptu s ciljem uspostave palestinske države na Zapadnoj obali, u Gazi i drugim područjima koja je nezakonito okupirao Izrael.

Iako oružana grupa oštro kritizira palestinske vlasti i njihovu politiku, ne učestvuje u politici i ograničava svoju ulogu na vojne sukobe s Izraelom.

Iran snabdijeva Islamski džihad obukom, stručnim znanjem i novcem, ali većina oružja grupe je lokalne proizvodnje.

Iako je njegova baza Gaza, Islamski džihad održava značajnu prisutnost u gradu Jeninu na Zapadnoj obali i ima vodstvo u Libanonu i Siriji, gdje održava bliske veze s iranskim dužnosnicima.

Ko su članovi PIJ-a?

Aktuelni glavni sekretar palestinskog Islamskog džihada je Ziad al-Nakhalah, koji je 2018. izabran da vodi grupu. Al-Nakhalah je rođen u Pojasu Gaze 1953, a uključio se u Islamski džihad 1982, igrajući ključnu ulogu u formiranju vojnog krila pokreta.

Mnoge starije članove grupe ubio je Izrael.

Osnivač grupe, Fathi Shaqaqi, liječnik iz Rafaha u Pojasu Gaze, ubijen je na Malti 1995. godine.

Prošle godine u izraelskim zračnim napadima ubijena su dva visoka čelnika, Khaled Mansour, koji je poginuo u izraelskim zračnim napadima na Rafah u južnom Pojasu Gaze, i Taysir al-Jabari, komandant sjeverne regije pokreta i član “vojnog vijeća” grupe, tijela koje donosi odluke grupe u Gazi.

Al-Jabari je bio zadužen za aktivnosti Islamskog džihada u gradu Gazi i sjevernom dijelu Pojasa Gaze tokom napada izraelskih snaga 2021. godine, kada je tokom 11 dana borbi ubijeno najmanje 260 ljudi u Gazi i 13 u Izraelu.

Al-Jabari je zamijenio Bahaa Abu al-Atu kojeg su također ubile izraelske snage u napadu 2019. Abu al-Atino ubistvo bilo je prvo visokoprofilno ubistvo osobe Islamskog džihada od strane izraelskih snaga od rata u Pojasu Gaze 2014. godine.

Komandant raketne jedinice Ghali bio je centralna figura Islamskog džihada, odgovoran za ciljanje i lansiranje eksploziva, te veteran nekoliko borbenih rundi s Izraelom.

PIJ je objavio da su trojica njegovih komandanata ubijena u izraelskim zračnim napadima u ponedjeljak i obećao da će “osvetiti” njihovu smrt.

Je li grupa velika prijetnja Izraelu?

Izraelska vojska je objavila da su trojica vođa Islamskog džihada koje je ubila odgovorna za raketne napade na Izraelce na okupiranoj Zapadnoj obali.

Glavni glasnogovornik izraelske vojske kontraadmiral Daniel Hagari rekao je: “Naš princip je jasan: ko god nam naudi, mi ćemo napasti na njih i to velikom silom. Naša duga ruka dohvatit će svakog teroristu u vrijeme i na mjestu koje mi odaberemo”, dodao je.

Na okupiranoj Zapadnoj obali, Izrael je vodio kontinuiranu kampanju masovnih hapšenja i ubistava u Jeninu i drugim okupiranim gradovima Zapadne obale, usmjerenu na borce povezane s PIJ-ovim brigadama al-Quds i drugim palestinskim naoružanim grupama.

Vojne operacije nastoje slomiti sve veći pomak prema sve organiziranijem palestinskom oružanom otporu u Jeninu i Nablusu koji se pojavio na tragu masovnog narodnog izbijanja palestinskog otpora u maju 2021.

Dopušta li međunarodno pravo Izraelu da cilja tu grupu?

Grupe za ljudska prava često su prozivale izraelsko kršenje međunarodnog prava u Gazi i na okupiranoj Zapadnoj obali.

Posebna izvjestiteljica Ujedinjenih naroda za okupirana palestinska područja, Francesca Albanese, rekla je prošle godine tokom sličnih napada da su izraelski zračni napadi na opkoljeni pojas Gaze “ne samo nezakoniti, nego i neodgovorni”.

Njene su izjave uslijedile nakon što je Izrael pokrenuo napad na Gazu u onome što je okarakterizirao kao “preventivni” čin samoodbrane protiv grupe Islamski džihad.

Jesu li Hamas i Islamski džihad isto?

Islamski džihad je manja od dvije glavne palestinske grupe u Pojasu Gaze i znatno je brojčano nadjačana od strane vladajuće organizacije Hamas, ali je postala pokretačka snaga u sukobima s izraelskim snagama.

Iako nema rakete dugog dometa kao Hamas, PIJ posjeduje značajan arsenal malog oružja, minobacača, raketa i protutenkovskih projektila.

“Poznato je da se Islamski džihad protivi mirovnom procesu i pregovaračkom pristupu s Izraelom. Usvaja oružanu borbu protiv izraelske okupacije poput Hamasa. Islamski džihad je vrlo blizak saveznik Irana. Zbog veza s Iranom vidimo jedan od uzroka izraelskog napada”, rekao je za Al Jazeeru Ibrahim Fraihat iz Instituta Doha.

Hamas i Islamski džihad često su ujedinjeni protiv Izraela i najvažniji su članovi zajedničke operativne sobe koja koordinira vojne aktivnosti među različitim naoružanim grupama u Gazi.

Nakon izraelskih napada na Gazu u srijedu, Hamas i PIJ dali su slične izjave obećavajući “čvrsti odgovor ujedinjenih snaga otpora, čije se jedinstvo očituje u svom najvećem obliku na terenu”.

Islamski džihad ponekad djeluje nezavisno o Hamasu, a odnosi između dviju grupa bili su napeti kada je Hamas izvršio pritisak na PIJ da zaustavi napade na Izrael.

Izvor: Al Jazeera

Reklama