Krčenje Amazonije veće za 14 posto nego prošle godine

Predsjednik Brazila Luiz Inacio Lula da Silva obećao je krčenje šuma nakon višegodišnjeg naglog krčenja pod njegovim prethodnikom Jairom Bolsonarom.

Za vrijeme Jaira Bolsonara smanjena je zaštita životne sredine u Amazoniji (Reuters)

Krčenje šuma u brazilskoj amazonskoj prašumi u martu veće je za 14 posto nego u martu prošle godine godine, pokazali su preliminarni podaci koje je objavila vlada.

Predsjednik Brazila Luiz Inacio Lula da Silva preuzeo je tu dužnost 1. januara, obećavši da će prekinuti krčenje šuma nakon višegodišnjeg naglog krčenja šuma pod njegovim prethodnikom Jairom Bolsonarom, za vrijeme čijeg mandata je smanjena zaštita životne sredine u Amazoniji, prenosi Tanjug, pozivajući se na Reuters.

“Ovaj porast otkriva da Amazon i dalje pati od ogromnog nedostatka upravljanja i da nova vlada mora hitno reagirati kako bi obnovila kapacitet za suzbijanje ekološkog kriminala, koji je prošla vlada potpuno uništila”, rekao je predsjednik lokalne ekološke grupe Posmatrači klime Marcio Astrini.

Nužnost zaštite prašume

Podaci agencije za svemirska istraživanja Inpe pokazuju da je 356 kvadratnih kilometara iskrčeno u brazilskoj Amazoniji samo prošlog mjeseca.

Najnoviji podaci predstavljaju mješovitu sliku o dosadašnjoj vladinoj borbi protiv krčenja šuma, pri čemu je od januara do marta uništeno 845 kvadratnih kilometara, što predstavlja smanjenje od 11 posto u odnosu na prethodnu godinu.

Krajem februara je američki izaslanik za klimu John Kerry rekao da svijet ne može ispuniti klimatski cilj da ograniči porast globalne temperature na 1,5 stepeni Celzija osim ako ne zaštiti amazonsku prašumu.

Izvor: Agencije

Reklama