Nova runda mirovnih pregovora Armenije i Azerbejdžana u Washingtonu

Armenija i Azerbejdžan tek treba da postignu mirovni sporazum kojim bi se riješila otvorena pitanja kao što su demarkacija granica i vraćanje zarobljenika.

Tenzije ponovo rastu između dvije zemlje zbog spornog regiona Nagorno-Karabaha (Reuters)

Armenija i Azerbejdžan održat će novu rundu pregovora u Washingtonu kako bi pokušali da normalizuju odnose, rekao je glasnogovornik armenskog ministarstva vanjskih poslova.

Tenzije ponovo rastu između dvije zemlje zbog spornog regiona Nagorno-Karabaha, gdje su ruske mirovne snage raspoređene 2020. da okončaju rat, drugog zbog kojeg su se Armenija i Azerbejdžan borile oko enklave od raspada Sovjetskog Saveza 1991. godine, prenosi Fena.

Planinska regija je međunarodno priznata kao dio Azerbejdžana, ali naseljena uglavnom etničkim Armenima.

Brojna otvorena pitanja

“Od 30. aprila ministar vanjskih poslova Armenije Ararat Mirzoyan boravit će u radnoj posjeti Washington DC-u. Zakazana je sljedeća runda razgovora o sporazumu o normalizaciji odnosa između Armenije i Azerbejdžana”, napisala je glasnogovornica Ani Badalyan na zvaničnoj Facebook stranica.

Azerbejdžan nije odmah potvrdio sastanak.

Uprkos godinama pokušaja posredovanja između njih, Armenija i Azerbejdžan tek treba da postignu mirovni sporazum kojim bi se riješila otvorena pitanja kao što su demarkacija granica i vraćanje zarobljenika.

Azerbejdžan je prošle nedjelje postavio novi kontrolni punkt na putu za Karabah, koridor Lačin, u potezu koji je Armenija nazvala grubim kršenjem primirja iz 2020. godine.

Izvor: Agencije

Vaša dnevna doza vijesti, tema, mišljenja, blogova sa Balkana i iz svijeta u samo jednom kliku
Pročitajte sada