Britanski vicepremijer Dominic Raab podnio ostavku

Nekoliko Raabovih saradnika iz Westminstera žalilo se na njegovo profesionalno ponašanje.

Raab je u pismu opravdao svoje postupanje prema dužnosnicima, kazavši da ministar ima pravo tražiti odgovornost svojih saradnika za njihov rad (Reuters)

Potpredsjednik Britanske vlade i ministar pravosuđa Dominic Raab podnio je ostavku u petak nakon nezavisne istrage provedene zbog optužbi protiv njega za nasilničko ponašanje.

U pismu premijeru Rishiju Sunaku, koje je objavljeno na Twitteru, Raab je rekao da i dalje podržava Vladu, prenosi Hina, pozivajući se na Reuters.

“Sam sam zatražio tu istragu i obavezao se podnijeti ostavku ako se utvrdi da je bilo nasilničkog ponašanja, bez obzira kakvog. Važno je da održim riječ”, napisao je.

Istraga je pokrenuta nakon osam pritužbi podnesenih na njegovo ponašanje dok je bio ministar vanjskih poslova, ministar za Brexit te konačno ministar pravosuđa.

‘Opasan presedan’

Raab je u pismu opravdao svoje postupanje prema dužnosnicima, kazavši da ministar ima pravo tražiti odgovornost svojih saradnika za njihov rad, piše BBC.

Dodaje da je mnoštvo komentara pokazalo kako se razvila rasprava o tome je li Dominic Raab jednostavno rigidan i zahtjevan šef ili je svojim ponašanjem prekoračio crtu i zašao u područje maltretiranja.

“Spuštanjem tako nisko ljestvice za ponašanje koje se smatra nasilničkim postavlja se opasan presedan”, napisao je Raab.

Ministri moraju imati pravo na direktan nadzor nad onim što rade njegovi saradnici, napisao je.

“U protivnom demokratsko i ustavno načelo odgovornosti ministra neće više postojati”, napisao je.

Izvor: Agencije

Reklama