Izrael i Evropa odaju počast žrtvama holokausta

Nacisti i njihovi saučesnici ubili su oko šest miliona Jevreja između 1933. i 1945; prema službenim podacima, 147.199 preživjelih holokausta danas živi u Izraelu.

Stotine učesnika iz cijelog svijeta učestvovalo je u 'Hodu živih' u Auschwitzu (EPA)

Izrael se u utorak, na Dan sjećanja na holokaust – Yom HaShoah – koji se obilježava od 1951. godine, prisjetio miliona Jevreja ubijenih tokom holokausta, te žrtava jevrejskog ustanka u Varšavi prije tačno 80 godina.

Sirene su ujutro zavijale širom zemlje dvije minute, automobili su se zaustavljali na ulicama, dok su prolaznici zastajali u tihom sjećanju.

Premijer Benjamin Netanyahu i predsjednik Isaac Herzog položili su vijence kod spomenika Yad Vashem.

Ove godine također se obilježava 80. godišnjica jevrejskog ustanka protiv njemačkih SS trupa u Varšavskom getu, koji je započeo 19. aprila 1943. godine.

Ustanak je okončan četiri sedmice kasnije, ostavivši samo mali broj varšavskih Jevreja na životu.

Njemački predsjednik Frank-Walter Steinmeier prisustvovat će u srijedu komemoraciji u glavnom gradu Poljske.

Nacisti i njihovi saučesnici ubili su oko šest miliona Jevreja između 1933. i 1945. godine.

Prema službenim podacima, 147.199 preživjelih holokausta danas živi u Izraelu.

Poziv na jedinstvo

Netanyahu je u ponedjeljak navečer u Yad Vashemu rekao da historija ustanka obavezuje Izraelce na unutrašnje jedinstvo.

“Samo tako možemo pobijediti one koji nas žele uništiti.”

Danas je Iran, rekao je, taj koji se mora spriječiti da se naoruža nuklearnim oružjem.

Samo nekoliko sati kasnije Teheran je ponovo zaprijetio Izraelu uništenjem.

“Na najmanju grešku sa vaše strane protiv sigurnosti naše zemlje odgovorit ćemo uništenjem gradova Tel Aviva i Haife”, kazao je iranski predsjednik Ebrahim Raisi.

Predsjednici Irana u prošlosti su više puta prijetili Izraelu uništenjem.

U međuvremenu je u Njemačkoj izraelska ambasada komemorirala šest miliona Jevreja koje su ubili nacisti ceremonijom u Sachsenhausen Memorialu.

Njemački ministar pravosuđa Marco Buschmann osudio je zločine nacističkog režima na skupu komemoracije žrtvama holokausta.

“Zauvijek ćemo osjećati sram”, rekao je.

Ministar je kazao da je ponizan i zahvalan što je mogao zajedno s jevrejskim građanima komemorirati žrtve.

Izraelski ambasador Ron Prosor pozvao je Jevreje na ujedinjenje.

“Nacionalna država jevrejskog naroda utjelovljenje je jevrejske nezavisnosti. To je utjelovljenje naše sposobnosti da izaberemo vlastitu sudbinu bez oslanjanja na druge”, rekao je.

‘Hod živih’ u Auschwitzu

Četrdesetak osoba koje su preživjele holokaust bile su u utorak na čelu “Hoda živih”, kojim se odaje počast žrtvama logora smrti Auschwitz-Birkenau u Oswiecimu, dan uoči 80. godišnjice ustanka u varšavskom getu.

Svake godine hiljade mladih Jevreja i nejevreja iz cijelog svijeta učestvuju u hodu koji se organizira na mjestu gdje je nekada bio logor smrti koji je u Poljskoj otvorila nacistička Njemačka u Drugom svjetskom ratu.

Auschwitz-Birkenau je simbol nacističkog genocida počinjenog nad šest miliona evropskih Jevreja, kojih je oko milion pobijen u tom logoru od 1940. do 1945. godine

Logor u kojemu je smrtno stradalo i oko 80.000 Poljaka nejevreja, oko 25.000 Roma i oko 20.000 sovjetskih vojnika oslobodila je Crvena armija 27. januara 1945. godine.

Hod dug tri kilometra

Znak za početak 35. “Hoda živih” označio je zvuk šofara, tradicionalnog roga, ispred zloglasnih ulaznih vrata s natpisom “Arbeit Macht Frei” (Rad će vas osloboditi) u Auschwitzu.

Učesnici su hodali tri kilometra od logora Auschwitza do Birkenaua.

U povorci su, između ostalih, bili italijanski predsjednik Sergio Mattarella i izraelski ministar obrazovanja Yoav Kisch.

U srijedu se u Varšavi obilježava godišnjica ustanka u getu, koji je počeo 19. aprila 1943. godine.

Izraelski i njemački predsjednik bit će u Varšavi i posjetit će mjesto nekadašnjeg geta koje su nacistički okupatori Varšave ogradili 1940. godine.

U jednom trenutku na tom mjestu se zbilo čak 45.000 Jevreja na tri kvadratna kilometra, a većina ih je poslije otpremljena u logore smrti ili ubijena u getu.

Izvor: Agencije

Reklama