Godišnjica oslobađanja Buče, simbola ruskog krvavog pohoda

Ukrajinske vlasti navode kako je u području Kijevske regije, oslobođenom od Rusa, ubijeno najmanje 1.137 osoba, od čeka 461 samo u Buči.

Međunarodni istražitelji sakupljaju dokaze u Buči i drugim mjestima gdje su, kako navode Ukrajinci, ruske trupe počinile brojne zločine (Reuters)

Šetajući pod mirnim, plavim nebom, 71-godišnja Katerina Kosič prisjeća se krvavog pohoda ruskih vojnika koji su prije godinu dana ubijali i pljačkali nakon nasilne okupacije njenog gradića prošlog marta, piše Reuters.

Među brojnim žrtvama masakra u Buči bio je i njen 47-godišnji zet, a ta rana i dalje je bolna uprkos relativnoj obnovi grada od oslobađanja na današnji dan prošle godine.

„I neće nikada proći“, govori Kosič dok brigada čistaća mete ulicu u blizini.

Ovo olistalo predgrađe ukrajinske prijestolnice Kijeva postalo je sinonim ruske brutalnosti nakon povlačenja ove vojske u martu prošle godine i otkrivanja razrušenih ulica punih tijela ubijenih civila. Ukrajinske vlasti navode kako je u području Kijevske regije, oslobođenom od Rusa, ubijeno najmanje 1.137 osoba, od čeka 461 samo u Buči.

Međunarodni istražitelji sakupljaju dokaze u Buči i drugim mjestima gdje su, kako navode Ukrajinci, ruske trupe počinile brojne zločine tokom invazije započete 24. februara 2022. – Moskva negira optužbe, nastavlja Reuters.

Ruske snage obustavile su napad na Kijev mjesec dana od početka rata, povukle se iz Buče u sjeverne i druge regije, a najviše se sada borbe vode na istoku i jugu Ukrajine.

Rupe od metaka

Danas je Buča puna života, mlade porodice šetaju glavnim ulicama, zvuk izgradnje ispunjava zrak. Jednog popodneva, traktovi su brujali gore-dole Ulicom Vokzalna gdje je u toku projekt obnove koji finansira međunarodna zajednica.

Gradonačelnik Anatolij Fedoruk, koji poredi obnovu sa užurbanim mravinjakom, kaže kako žitelji jedva čekaju da zatvore ovo bolno poglavlje života.

„Govorimo o nevjerovatnoj želji da uklonimo sve što nas vizualno može podsjetiti na sve što su Rusi uradili i napustili kada su otišli. To je u srcu, duši i umu svakog stanovnika Buče“, izjavio je za Reuters.

No, ožiljci od rata rašireni su po gradu, mnoga su uzvišenja razrovana, a otpadi puni uništenih automobila i vojnih vozila. Ograde duž ulice Jablunska, gdje su deseci ljudi ubijeni, pune su rupa od metaka.

I dalje prijete ruske rakete i dronovi, o nedavnom napadu govori 29-godišnja Darija Jesipčuk.

„Sve smo čuli, moj muž je vidio kako su ih i obarali“, govori ona o noćnom napadu bespilotnim letjelicama.

Simbol buduće pobjede

Predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski u četvrtak je oslobađanje Buče i drugih gradova oko Kijeva nazvao „simbolom činjenice da će Ukrajina moći pobijediti u ovom ratu“.

No, dok većina Buče vjeruje u pobjedu, trebat će generacije da se izliječe emotivne rane ljudi, govori Andrij Holovin, svećenik Ukrajinske pravoslavne crkve.

„Trebamo razumijeti kako je lako obnoviti zidove, ali je daleko teže obnoviti ranjenu dušu“, kazao je on za Reuters.

Izvor: Agencije

Reklama