Poljska traži od EU-a da vrati carine na žitarice iz Ukrajine
Osim poljskih i poljoprivrednici u susjednoj Češkoj, ali i drugi, bunili su se što zbog nižih cijena u otkup idu žitarice iz Ukrajine.

Poljski ministar poljoprivrede Henryk Kowalczyk najavio je da će Varšava tražiti od Evropske komisije da se vrate carine na žitarice iz Ukrajine koje, umjesto da prođu u tranzitu kroz Poljsku i budu izvezene u zemlje Afrike i Azije, dospijevaju u velikoj mjeri na tržišta članica Evropske unije, prenosi Beta.
“Nastojat ćemo da što brže izvezemo iz Poljske što veću količinu žitarica iz Ukrajine. Vlada će zatražiti od Evropske komisije posebne mjere zaštite na poljsko-ukrajinskoj granici. Bit će i stroge fitosanitarne kontrole. Roba iz Ukrajine bit će puštena tek kada se provjeri da nema nikakve opasnosti”, kazao je Kowalczyk poslije završetka pregovora s ratarima, odnosno druge runde okruglog stola o njihovim problemima zbog ukrajinskih žitarica.
Poljska vlada uz zahtjev da se obnove carine, a na uvoz još plaća i kaucija jednaka razlici između ukrajinske i poljske cijene dok se roba ne izveze, stvorit će i mogućnost da se ukrajinske žitarice koje sada zauzimaju silose u Poljskoj izvezu kao humanitarna pomoć kao i da se za njih potraže nova tržišta.
“Prevoz žitarica imat će prioritet u transportu i logistici, kao što je tokom zime imao ugalj”, kazao je Kowalczyk, javio je Poljski radio.
Zahvaljujući tim obećanjima, poljski poljoprivrednici, na čelu sa savezom Agrounija, odustali su od najavljenih protesta i blokada.
Nezadovoljstvo i u Češkoj
Osim poljskih, i poljoprivrednici u susjednoj Češkoj, ali i drugi, bunili su se što zbog nižih cijena u otkup idu žitarice iz Ukrajine, a zbog uskog grla u poljskim lukama na Baltiku gdje nema dovoljno kapaciteta za brzi pretovar u brodove takvih količina žitarica, za domaće ratare nema mjesta.
“Smatram da je uspjeh svako pa i najmanje rješenje za problem prehrambene sigurnosti. Ali neka se stranka Pravo i Pravda ne začudi ako se u aprilu obnove protesti”, kazao je, poslije razgovora, lider Agrounije Michal Kolodziejczak.
Ministar poljoprivrede obećao je, također, da će za kompenzacije gubitaka poljskih poljoprivrednika na tržištu žitarica i repice, vlada izdvojiti dvije milijarde eura.
Poljsku inicijativu je podržala i Češka s tim da bi, ipak, trebali biti očuvani tzv. koridori solidarnosti kojima se izvoze ukrajinske žitarice, ali da budu pojačane kontrole.
Češka Agrarna komora upozorila je na dodatni problem da se u Ukrajini koriste pesticidi koji su u EU-u zabranjeni.
“Ukrajinska pšenica nije završila u zemljama koje zavise od uvoza hrane, već na evropskom tržištu, a da ne odgovara mjerilima kvaliteta za evropsko tržište i nije se tražilo da ukrajinski ratari budu tako obzirni prema životnoj sredini kao što se traži od evropskih. Pošto poljoprivredne proizvode u EU ne uvoze poljoprivrednici već trgovci nije se pomoglo ni ukrajinskim poljoprivrednicima koji su dobili samo neznatan dio cijene”, kazao je za list Mlada fronta Dnes predsjednik Agrarne komore Češke Jan Doležal.