Grossi u Teheranu kako bi ga podstakao na saradnju
Čelnik Međunarodne agencije za atomsku energiju želi potaknuti Iran da sarađuje u istrazi o tragovima uranija pronađenim na neprijavljenim lokacijama.

Agencija Ujedinjenih naroda za nuklearni nadzor saopćila je da će njen čelnik Rafael Grossi otputovati u Iran na “sastanke na visokom nivou”.
Diplomate tvrde kako želi potaknuti Teheran da sarađuje u istrazi o tragovima uranija pronađenim na neprijavljenim lokacijama.
Iransko ometanje dugogodišnje istrage Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) o tragovima uranija pronađenim na tri neprijavljene lokacije potaknulo je 35-člani upravni odbor IAEA-e da na posljednjem tromjesečnom sastanku u novembru donese rezoluciju kojom se Iranu nalaže da hitno sarađuje s istragom, prenosi Fena, pozivaući se na Reuters.
Želi susret s predsjednikom Raisijem
Ta saradnja nije materijalizirana i Grossi se nada da će sastanak s iranskim predsjednikom Ebrajimom Raisijem pomoći da se “izgladi put ka okončanju ćorsokaka”, tvrde diplomate.
Naredni tromjesečni sastanak odbora počet će u ponedjeljak, 6. marta.
“Grossi će otputovati u Teheran na sastanke na visokom nivou”, objavila je IAEA na Twitteru, potvrđujući posjetu koju je prvi najavio Iran.
Director General @rafaelmgrossi will travel to Tehran for high-level meetings at the invitation of Iran's government. The DG will hold a press conference upon his return to Vienna on Saturday, late afternoon.
— IAEA – International Atomic Energy Agency ⚛️ (@iaeaorg) March 2, 2023
“Grossi će održati konferenciju za novinare po povratku u Beč u subotu kasno poslije podne”, dodaje agencija.
Diplomate sedmicama tvrde kako se Grossi želi sastati s tvrdolinijaškim predsjednikom Irana tokom te posjete.
IAEA nije precizirao s kim će se još sastati.
Obogaćivanje uranija do 60 posto
Od posljednjeg sastanka odbora, IAEA je zamjerio Iranu što je nije unaprijed obavijestio o značajnim promjenama koje su napravljene na dvije kaskade, ili klastera, naprednih centrifuga koje obogaćuju uranij do 60 posto u njegovom postrojenju Fordow, koje je ukopano u planini.
Čistoća uranija obogaćenog do nivoa potrebnog za proizvodnju nuklearnog oružja je oko 90 posto.
IAEA također traži objašnjenja od Irana o tome kako je proizveo neznatnu količinu uranija obogaćenog do 83,7 posto iz kaskada u Fordowu, drugoj lokaciji na kojoj Iran obogaćuje uranij do 60 posto.
Moguće je da je “skok” bio slučajan, iako je ovaj bio relativno velik, tvrde diplomate.