WSJ: ‘Plan A’ Komunističke partije Kine za zauzimanje Tajvana
Kineski predsjednik želi da Tajvan vjeruje da je rat neminovan ako se ne povinuje njegovoj volji, smatra Simone Gao, istraživački novinar koji se bavi pitanjem Kine.

Simone Gao, istraživački novinar koji se bavi pitanjem Kine, smatra kako nedavni potezi Kineske vlade upućuju na to da se Peking sprema za rat protiv Tajvana. Napominje da novousvojeni kineski Zakon o rezervistima pomjera starosnu granicu za penzioniranje rezervnih oficira sa 55 na 60 godina.
Gao je u članku objavljenom u Wall Street Journalu istakao da je od početka marta Peking uspostavio lokalne urede za mobilizaciju odbrane u najmanje deset provincija kako bi pomogli vladi da pređe na “ratno stanje”.
Na 20. nacionalnom kongresu Komunističke partije Kine prošle godine, pet pokrajinskih partijskih sekretara s iskustvom u odbrambenoj industriji unaprijeđeno je u članove Centralnog politbiroa partije.
Međutim, Gao smatra kako to ne znači nužno da je vojna invazija neizbježna. To bi bio “plan B” Komunističke partije Kine. Napominje da je izgledniji scenarij jeftinije preuzimanje Tajvana kroz partijsku strategiju nazivanu “Ujedinjeni front” koja je testirana tokom vremena.
Određen rok za zauzimanje Tajvana
Gao je napomenuo da se trenutna taktika zastrašivanja, koju provodi kineski predsjednik, poput letenja borbenim avionima u blizini Tajvana, može opisati kao dio partijske strategije “iskoristiti rat za nametanje mira”. On želi da Tajvan vjeruje da je rat neminovan ako se ne povinuje njegovoj volji.
Ali ako zajednički napori fronta propadnu, kineski predsjednik će vjerovatno pribjeći sili. Za razliku od svojih prethodnika, Xi je odredio rok za zauzimanje otoka. Izvještaj 19. Nacionalnog kongresa Partije, objavljen 2017. godine, postavlja 2049. godinu, koja se poklapa sa stogodišnjicom osnivanja Narodne Republike Kina, kao rok za zauzimanje otoka da bi se postiglo “veliko podmlađivanje” kineske nacije. U istom dokumentu se kaže da je “ponovno ujedinjenje domovine” preduvjet za to podmlađivanje.
Gao navodi da se Kina priprema za ovaj rat od 1949. godine, a vojsci će, možda, trebati samo nekoliko mjeseci za mobilizaciju prije nego što se ispali prvi hitac.
Xi bi, također, mogao vidjeti kako iščezavaju prilike za ponovno preuzimanje Tajvana, jer kineska ekonomija gubi snagu dok zapadni savez jača. Hoće li Komunistička partija Kine, u ovom slučaju, nastaviti da se drži ujedinjenog fronta ili će se odlučiti za konfrontaciju? Gao je odgovorio: ”Možda će uskoro biti primorana da donese odluku o tome”.