SAD zaostaje u brzini prodaje i isporuci oružja za Kinom

Kina je ‘mnogo brža’ od SAD-a i svojim partnerima nudi brzu isporuku, trajni ugovor i finansiranje, tvrde američki vojni zvaničnici.

SAD i Kina vode bitku oko utjecaja u prodaji oružja i vojne opreme (Reuters)

Američki vojni zvaničnici upozorili su članove Kongresa da sposobnost Kine da brzo prodaje vojnu opremu ima velike posljedice za SAD u regionima Bliskog istoka i južne Azije koje nadgledaju američke jedinice Centralne komande (CENTCOM), kao i u Africi, koju nadgleda Afrička komanda vojske SAD-a (AFRICOM), prenosi Tanjug.

“Naši sigurnosni partneri imaju stvarne sigurnosne potrebe, a mi gubimo sposobnost da osiguramo našu opremu”, rekao je komandant Centralne komande, general Michael Kurilla, prenosi Glas Amerike.

Kurilla je dodao da je Kina “mnogo brža” od SAD-a i da svojim partnerima nudi brzu isporuku, trajni ugovor i finansiranje.

Komandant Afričke komande, general Michael Langley iznio je slične ocjene o potencijalnim američkim partnerima na afričkom kontinentu.

Zabrinutost zbog kineskog oružja

Komandanti CENTCOM-a i AFRICOM-a izjavili su da će zbog kineske prodaje oružja SAD imati problema da sarađuje sa zemljama koje bi inače izabrale da budu partneri Washingtona.

“Ako tamo ima kineske opreme, ne možemo je integrisati sa američkom opremom”, rekao je Kurilla.

Zabrinutost oko prodaje oružja u Kini nije novost i nastavlja se uprkos ukupnoj dominaciji Washingtona u izvozu oružja.

Prema podacima Međunarodnog instituta za istraživanje mira u Štokholmu (SIPRI), Sjedinjene Američke Države su bile najveći svjetski izvoznik oružja od 2018. do 2022. godine, sa ukupno 40 posto svjetske prodaje

Kina se našla na četvrtom mjestu ove liste, sa nešto više od pet posto svjetske prodaje oružja, ali Peking stiče prednost u odnosu na SAD u nekim regionima kao što je podsaharska Afrika.

Izvoz kineskog oružja u podsaharsku Afriku je između 2017. i 2020. godine premašio američki izvoz u odnosu skoro 3 prema 1, navodi se u izvještaju koji je ovog mjeseca objavio Atlantsko vijeće sa sjedištem u Washingtonu.

Izvor: Agencije

Reklama