Iran i Saudijska Arabija dogovorili obnovu diplomatskih odnosa

Do dogovora je navodno došlo nakon razgovora održanih u kineskoj prijestolnici Pekingu.

Rijad je prekinuo veze s Teheranom u 2016. nakon što su iranski demonstranti upali u saudijsku ambasadu u iranskoj prijestolnici zbog pogubljenja šiitskog imama u Saudijskoj Arabiji (Getty)

Iran i Saudijska Arabija dogovorili su ponovno uspostavljanje odnosa i otvaranje ambasada u naredna dva mjeseca, prenose iranski državni mediji.

Do dogovora je navodno došlo nakon razgovora održanih u kineskoj prijestolnici Pekingu.

„Kao rezultat razgovora, Iran i Saudijska Arabija su dogovorili nastavak diplomatskih odnosa i ponovno otvaranje ambasada“, u petak je objavila iranska novinska agencija IRNA.

Nour News, koji je povezan sa iranskim Vrhovnim nacionalnim vijećem sigurnosti, objavio je fotografije i video uz opis da su napravljeni na sastanku u Kini. Na snimcima se vidi sekretar Vijeća Ali Shamkhani sa saudijskim zvaničnikom i kineskim zvaničnikom koga je državna TV stanica identificirala kao Wanga Yija.

Protesti nakon smaknuća imama

„Po provođenju ove odluke, ministri vanjskih poslova obje države će se susresti kako bi dogovorili razmjenu ambasadora“, objavila je iranska državna TV stanica.

Saudijska novinska agencija potvrdila je sporazum i objavila zajedničko saopćenje dvije države u kojem se navodi da su Saudijska Arabija i Iran dogovorili poštivanje međusobnog državnog suvereniteta i da se jedni drugima neće miješati u unutrašnje poslove.

U saopćenju se također navodi kako su Rijad i Teheran dogovorili aktiviranje sporazuma o sigurnosnoj saradnji iz 2001. godine.

Saudijska Arabija je prekinula diplomatske odnose sa Iranom 2016. nakon što su demonstranti upali u tamošnje saudijske diplomatske urede. Tome je prethodilo smaknuće istaknutog šiitskog imama u Saudijskoj Arabiji što je izazvalo proteste.

Liban, Sirija, Jemen

No, u posljednje vrijeme se vide napori obje strane da je poprave odnosi.

„Posljednjih nekoliko godina su održani sastanci saudijskih i iranskih zvaničnika u Bagdadu. Iračani su počeli sa posredničkim dogovorima 2021. godine, no sve je stalo tokom iračkih izbora te godine“, navodi novinar Al Jazeere Ali Hashem.

„Nije bilo novosti nakon pet rundi razgovora. Susreti na nivou sigurnosti održani su i u Omanu, a oni su uglavnom bili fokusirani na situaciju u Jemenu.“

Iran i Saudijska Arabija su na suprotnim stranama brojnih regionalnih pitanja, kao i u raznim državama kao što su Liban, Sirija i Jemen. Stoga bi popravljanje odnosa Teherana i Rijada moglo imati utjecaja i na politiku širom Bliskog istoka.

„Sigurnosna situacija u regiji, poput Jemena i Libana, sve je gora i sve je više problema gdje se spore ove dvije države. Sa današnjim dogovorom postaje moguće da uskoro vidimo kompromise i jednih i drugih. Ovaj dogovor može dovesti do stvaranja bolje sigurnosne situacije u regiji, oni imaju dosta utjecaja u spomenutim državama“, smatra Hashem.

SAD, Kina i Irak pozdravili dogovor

Na obnavljanje diplomatskih odnosa Saudijske Arabije i Irana regovalo je nekoliko zemalja, a među njima Kina i SAD, kao i susjedni Irak, i svi s više ili manje oduševljenja pozdravljaju okretanje nove stranice između Teherana i Rijada, prenosi Tanjug.

Najviši kineski diplomata Vang Ji okarakterisao je ovaj događaj kao “pobjedu za dijalog i mir”, prenio je Reuters.

“Obnavljanje veza je glavna dobra vijest u sadašnjem turbulentnom svijetu”, objavilo je kinesko ministarstvo vanjskih poslova na kraju dijaloga između Saudijske Arabije i Irana.

Vang je dodao da će KIna nastaviti da igra konstruktivnu ulogu u rješavanju problema žarišta u svijetu i pokazaće svoju odgovornost kao velika nacija.

S druge strane, Sjedinjene Američke Države su, svjesne toga da su dvije značajne zemlje obnovile diplomatske odnose, Saudijcima prenijele dodatne detalje, objavilo je Vijeće za nacionalnu sigurnost Bijele kuće.

“Generalno pozdravljamo sve napore da se pomogne okončanje rata u Jemenu i deeskalacija napetosti u regionu Bliskog istoka, što zajedno s diplomatijom i odvraćanjem spada u ključne stubove politike koju je predsjednik Biden iznio tokom svoje posjete regionu prošle godine”, rekao je portparol Bijele kuće.

Irak je, također, pozdravio “okretanje nove stranice” između Irana i Saudijske Arabije, javila je državna novinska agencija.

Iran i Saudijska Arabija su se danas dogovorili da ponovo uspostave diplomatske odnose i otvore ambasade, nakon godina napetosti između dvije zemlje, javile su agencije.

Sporazum, koji je postignut u Pekingu ove sedmice, predstavlja veliku diplomatsku pobjedu Kine, jer zalivske države primjećuju da se SAD polako povlače sa šireg područja Bliskog istoka, navodi AP.

Odluka, također, dolazi u vrijeme kada diplomate pokušavaju da okončaju višegodišnji rat u Jemenu, sukob u koji su i Iran i Saudijska Arabija duboko uvučeni.

Izvor: Al Jazeera i agencije

Reklama