Sukobi na protestima u Izraelu, policija bacala šok bombe
Prvi put u dva mjeseca, koliko se u Izraelu održavaju protesti, policija je, da bi rastjerala demonstrante, upotrijebila suzavac, šok bombe i vodene topove.

Širom Izraela održavaju se protesti zbog plana Vlade Benjamina Netanyahua da provede reformu pravosuđa kojom će sudovi biti stavljeni pod političku kontrolu.
Na dan kada se u Knessetu raspravlja o još jednom koraku koji vodi, kako kažu demonstranti, ka potpunoj političkoj kontroli nad pravosuđem, odlučili su na različite načine iskazati građanski neposluh. Blokirali su ceste, stupili u štrajk u školama i na drugim radnim mjestima te marširaju četvrtima u kojima stanuju zastupnici u izraelskom parlamentu.
U Tel Avivu su se demonstranti sukobili s policijom dok je pokušavala spriječiti ih da blokiraju ključnu cestu koja taj grad povezuje s Jerusalemom, javlja reporterka Al Jazeere Nadina Maličbegović.
Jedanaest osoba je, zbog povreda, prebačeno u bolnicu, a 39 je uhapšeno. Prvi put u dva mjeseca, koliko se u Izraelu održavaju protesti, policija je, da bi rastjerala demonstrante, upotrijebila suzavac, šok bombe i vodene topove.
Učestali protesti
U izraelskom parlamentu Knessetu će se preliminarno glasati i o odvojenom prijedlogu zaštite Benjamina Netanyahua kako bi se onemogućilo da bude smijenjen sa funkcije zbog tvrdnji da ne može biti premijer dok mu se sudi za korupciju.
Ministar nacionalne sigurnosti Itamar Ben-Gvir je pozvao policiju da spriječi blokiranje puteva, a demonstrante označio “anarhistima”. Planovi o reformi pravosuđa izazvali su uzbunu bez presedana.
Protivnici reformi svake subote protestiraju, a planove vlade kritiziraju pravni eksperti, poslovni i sigurnosni lideri. Zabrinutost su izrazili i saveznici Izraela u inostranstvu.
Protesti se pojačavaju u vrijeme novog talasa smrtonosnog nasilja na Zapadnoj obali.
Vlada je odbila pozive da zamrzne planove o reformi pravosuđa kako bi se omogućio dijalog o tome, a protivnici su najavili da će pojačati proteste dok se planovi ne odbace.
Kako se navodi, promjene imaju za cilj da isprave neravnotežu na osnovu koje sudovi imaju preveliku moć i miješaju se u zakonodavni proces.
Vladajuća koalicija smatra da ima mandat za promjene poslije izbora koji su vratili Netanyahaua na vlast.
Kritičari navode da će reforme narušiti izraelski sistem kontrole i ravnoteže i da će premijer i vlada imati neograničenu moć i gurnuti zemlju u autoritarnost.